Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkan Yardımcısı T Rabi Sankar'a göre, merkez bankası dijital para birimleri CBDC'ler sözde özel kripto para birimleri veya sanal dijital varlıkları VDA 'öldürebilir'.

Hindistan Merkez Bankası, CBDC

Hindistan Merkez Bankası  RBI Başkan Yardımcısı T Rabi Sankar'a göre, merkez bankası dijital para birimleri CBDC'ler sözde özel kripto para birimleri veya sanal dijital varlıkları VDA 'öldürebilir'.

RBI Açıkça Kriptolara Karşı Saldırgan

Merkez bankası, hükümetin bu dijital varlıklarla ilgili danışma belgesinden önce kriptoları açıkça kınadı. Sektör ise farklı bir bakış açısına sahip.

Sankar, bir IMF seminerinde “CBDC’lerin özel kripto para birimleri için olabilecek küçük gerekçeleri ortadan kaldırabileceğini umuyoruz” dedi.

Hindistan Merkez Bankası, Bitcoin gibi kripto para birimlerine şiddetle karşı çıkıyor ve bu tür araçların temel bir değeri olmadığını ve temelde spekülatif olduğunu iddia ediyor. Hükümet henüz onlar hakkındaki görüşünü netleştirmedi.

Kripto Endüstrisi Aynı Fikirde Değil

Çoğu şüphecinin aksine, EasyFi Network'ün Kurucu Ortağı ve COO'su Anshul Dhir, CBDC'lerin ve kriptoların rekabet etmek yerine birbirini tamamlayacağını düşünüyor.

Giottus CEO'su Vikram Subburaj'a göre CBDC'ler, RBI'nin istek listesinde göründüğü için diğer kripto para birimlerini ortadan kaldırmayacak. "Sahada meydana gelen sayısız ilerlemeye karşı körler."

“Egemen destekli blok zinciri tabanlı bir ödeme sisteminin genel olarak kripto para birimlerini tehdit etmesi pek mümkün değil” diye ekledi. Bitcoin ve Ethereum gibi kriptolar herkese açık, özel değil.

Maliye Bakanlığı Ekonomik İşler Departmanı bu haftanın başlarında özel kripto para birimleri hakkında bir danışma belgesinin yakında yayınlanacağını duyurdu.

Sankar, kontrollü para birimlerine bağlı olan stabil madeni paraların "tartışmasız kabulünün", kripto para birimlerinin savunucularının onlar için tartıştığı bir zamanda "şaşırtıcı" olduğunu söyledi.

Para ve para birimi arasındaki farkı ve sistemin çoğunlukla özel paraya dayandığını anlama ihtiyacını vurguladı.

Piyasa katılımcılarına göre CBDC'ler, doğru bir şekilde yapılırsa bu tür kripto para birimi için iyi ve gerçek bir yedek olabilir. Belirli bir itibari para birimine bağlı olmak, dijital paralar için kendi sorunlarını ortaya çıkarır.

Subburaj, “Kripto ekosisteminde, dijitalparalar sermaye girişlerine ve işlem kolaylığına yardımcı oluyor” dedi. “Onlar blok zincirinin faydalarının sadece küçük bir parçası.”

Dhir'e göre, merkez bankaları her zaman, diğer döviz rezervi stabilcoin'leri ve CBDC'lerle birlikte çalışabilen, devlet tarafından verilen bir dijital para birimi üzerinde çalışmakla ilgileniyorlar.

Teknolojideki hızlı değişimler göz önüne alındığında Sankar, IMF'yi dijital ödeme sistemleri hakkındaki anlatıları çerçevelemede öncülük etmeye de çağırdı.

Birkaç piyasa katılımcısı, RBI'nin kripto varlıkları konusunda aşırı temkinli olduğuna inanıyor. Kripto para oynaklığı ve bunun birçok küçük yatırımcıya yönelik tehdidi hakkındaki endişelerinin bir kısmının meşru olduğunu iddia ediyorlar.

Giottus' Subburaj, "Yeni teknolojilerle ilgili her türlü dürüst görüşte, hem olumlu hem de olumsuz argümanları teşvik ediyoruz, önemli kararların faydaları ve sakıncaları değerlendirildikten sonra veriliyor" dedi. Grup, “RBI'yi bu teknolojinin faydaları ve dezavantajları hakkında konuşmaya teşvik ediyoruz” dedi.

Easyfi'den Dhir'e göre, paydaşlar ve endüstri liderleriyle sürekli etkileşimler endişeleri azaltmaya yardımcı oluyor. "Hindistan Rezerv Bankası  RBI, yeniliği ve büyümeyi teşvik eden politikalar geliştirmeli."

Kriptolara karşı çıkan hükümet düzenleyicilerinin durumu, kripto pazarındaki bazı son eylemlerle destekleniyor. Sözde istikrarlı bir para olan UST, tam değerini kaybetti ve milyarlarca dolarlık insanın parası duman oldu. CBDC'lerin etkinliği ancak beyaz kağıtları elimizde olduğunda bilinebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ