Hindistan Merkez Bankası Kendi Dijital Para Birimini Yapmayı Değerlendiriyor

Economic Times'a göre Hindistan Merkez Bankası (RBI), kendi dijital parasal para birimini Bitcoin'e alternatif olarak ihraç etme ihtimalini değerlendiriyor. Banka Bitcoin ve Altcoinler için ''Özel Para Birimleri'' ifadesini kullandı.


Hindistan Merkez Bankası İcra Müdürü Sudarshan Sen'e göre:

Gerçek olmayan kripto paralar açısından rahat olmadığımızı düşünüyorum. Şuan kripto paralar ile ilgilenen bir grup insanın olduğunu görüyorum.Biz de Hint Rupi'sine altarnatif birşey, bizde bununla yakından ilgileniyoruz.

Kripto Para Birimleri ve Diğer Gelişmelere İlişkin 
RBI'ın Aldığı Pozisyon;

Hindistan merkez bankası, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin kullanımı konusunda sürekli olarak halka uyarılar yayınlıyor. Banka'ya göre, bu para birimleri, finansal, tüketici koruma, yasal ve güvenlikle ilgili olası riskleri ortaya koyuyor.

Bununla birlikte, birkaç medya raporunda, kripto para birimlerinin yatırımcılar için gittikçe daha popüler hale geldiği iddia edildi. Sanal para fiyatlarının büyük bir sıçraması nedeniyle Donald Trump'ın ABD başkanı olduğuna karar verdikten sonra bu popülarite daha da arttı.

Mart ayındaki kripto para birimleri hakkındaki yorumunda, RBI vali yardımcısı R Gandhi , sanal para birimlerinin potansiyelinin, para otoritesinin veya merkez bankasının kullanımını denetlemediğini gerekçe göstererek abartıldığını söyledi.

 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ