RTI'ya yanıt olarak, Hindistan Rezerv Bankası, kripto şirketlerine ve ülkede ticarete hiçbir yasak olmadığını ve bankaların kripto şirketlerine hizmet vermesine izin verildiğini doğruladı.

Hindistan Merkez Bankası, Kripto Şirketleri ve Tüccarlar Üzerinde Hiçbir Kısıtlama Olmadığını Doğruladı

RTI'ya yanıt olarak, Hindistan Rezerv Bankası, kripto şirketlerine ve ülkede ticarete hiçbir yasak olmadığını ve bankaların kripto şirketlerine hizmet vermesine izin verildiğini doğruladı.

Hindistan’ın merkez bankası olan Hindistan Merkez Bankası nihayet ülkedeki kripto para birimiyle ilgili işletmeler için finansal hizmetler konusundaki tutumunu netleştiriyor gibi görünüyor. Bilgi edinme hakkına yanıt olarak Hindistan Merkez Bankası, bankalarda kripto para şirketlerine veya tüccarlara hesap vermelerini engelleyen herhangi bir kısıtlama olmadığını açıkladı. RTI talebi başlangıçta yerel kripto para birimi değişimi Unocoin'in kurucu ortağı Harish BV tarafından yapıldı.

Bazı bankaların kripto şirketlerine hizmet vermeyi reddettiği bildiriliyor

Hindistan Merkez Bankası, 2018 yılında, ülkedeki tüm bankalara, ülkedeki kripto şirketlerine veya kripto ile ilgili diğer faaliyetlere hizmet vermelerini yasaklayan bir bildirim yayınladı. Yasaktan sonra, birkaç şirket ve tüccar ilgili bankalarından uyarı bildirimleri alarak kripto para birimi faaliyetlerini durdurmalarını veya hesaplarını askıya almalarını tavsiye etti. Ancak Mart ayında Hindistan Yüksek Mahkemesi, RBI’nın kripto bankacılığı yasağını anayasaya aykırı ilan etti ve bankanın kararını tersine çevirdi. Bununla birlikte, Yargıtay'ın kararından sonra bile, ülkedeki bazı bankaların kripto işlerine hizmet vermeyi reddettikleri ve bu da Unicoin kurucu şirketinin RTI dosyasını açmasını istedi.

Hindistan hükümeti henüz kripto endüstrisini düzenleyen bir tasarıyı kabul etmedi

 Anayasa mahkemesinin RBI’nın kripto yasağını ilan etme kararı ülkedeki kripto endüstrisini rahatlatmış olabilir. Ancak Hindistan'daki kripto düzenlemeleri hala gri bir bölgede. Milletvekilleri hala Hindistan'daki kripto endüstrisi için bir kanun koyma kural ve düzenlemelerini kabul etmek zorundalar. Daha önce, bakanlıklar arası bir grup Hindistan'da kripto kullanımı konusunda tam bir yasak önermişti, ancak teklif henüz Hindistan parlamentosunun alt bölümüne gelmedi. Şu anda, Hindistan merkezli tüm kripto borsalarının işlerini yapmalarına izin verilmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ