Hindistan Merkez Bankası: Ödeme ve anlaşmalarda Bitcoin kullanmayacağız

Hindistan merkez bankasındaki üst düzey bir yönetici, kripto para birimleri konusundaki tutumunu daha da açıklığa kavuşturan ödemeler veya anlaşmalar için bu uygulamayı kabul etmeyeceğini söyledi.

Quartz; Mumbai'de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Hindistan Merkez Bankası'ndan (RBI) yönetici direktör S Ganesh Kumar'ın yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bitcoin hakkında şu andaki pozisyonumuz, kripto para birimlerinin altında yatan teknoloji sona ermese de, herhangi bir ödeme ve anlaşma için onu kullanmayacağımızdır."

Bu açıklama, Hindistan'da dijital para birimlerinin kullanılmasını engelleyen olası bir hükümet panelinin görüşmelerinin yapıldığı bir zamanda gerçekleşti. Maliye bakanlığı, dolandırıcılık ve kara para aklamayla bağlantılı, kemirgen döviz kurlarının potansiyel suistimali yüzünden bunun yasaklanması gerektiğini öne sürdü . Panelde, hükümetin insanların dijital para birimleri satın almasını önlemek için bir kampanya başlatması gerektiğini belirtti.

RBI, geçmişte, kripto para birimleri dünyasına ilişkin görüşünü bildirdi. 2013 yılında RBI, kullanıcılara başlangıçta dijital para birimleri ve bunlarla ilişkili risklere karşı uyarıda bulunan bir açıklama yayınladı. Bu daha sonra Şubat ayında RBI tarafından tekrarlandığını belirtirken şunları söyledi:

"Hindistan Merkez Bankası, Bitcoin veya herhangi bir sanal para ile uğraşmak için herhangi bir kuruluşa / şirkete herhangi bir lisans vermediğini / yetkilendirmediğini bildirir. Bu nedenle, Sanal Para Birimleri ile uğraşan herhangi bir kullanıcı, sahibi, yatırımcı, tüccar vs. bu işlemlerin risklerini kendileri üstlenerek yapacaklardır."

Eylül ayında, RBI'nin kripto para birimlerini  incelediğini bildirdi. Bununla birlikte, üst düzey bir yetkili, bankanın hala bitcoin fikrinden rahatsız olduğunu belirtti. O tarihte, RBI yönetim direktörü Sudarshan Sen, şunları söyledi:

"Fiat dışı kripto para birimleri ile ilgili olarak, bence biz onlarla rahat değiliz."

Dünya çapında düzenleyici makamlar kripto dünyasındaki yerlerini açıklıyor. Eylül ayı içinde, Çin'in merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC), yerli borsalarında Bitcoin ticaretini durdurdu ve bazı önemli borsaların hizmetlerini kapamaya zorladı.

Bununla birlikte, Çin'de piyasada kırılmaya başladıkça, Japonya hızla sektörün bir güçlü kalesi olmaya doğru yol alıyor. Bu durum, Japonya Finansal Hizmetler Dairesi 'nin Eylül ayı sonunda 11 şirketin kayıtlı kripto döviz operatörü olarak resmen tanınması gerçeği ile açıkça görülüyor. Bu son karar, ülkenin dijital para birimlerine olan desteğini de artırıyor.

Rusya, bitcoin düzenleme imkanını araştıran başka bir ülkedir. Rusya'nın maliye bakanı Anton Siluanov, Eylül başında kripto pazarının dolaşımını düzenlemek istediğini söyledi . Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, yetkililerin dijital para birimlerini işleme koymak için yasal bir çerçeve oluşturmasını isteyen beş başkanlık emri çıkardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ