Hindistan Rezerv Bankası başkanı, ülkede özel dijital para birimine izin verilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Ancak, merkez bankası merkezileştirilmiş CBDC'ye bakıyor.

Hindistan Merkez Bankası, Özel Dijital Para Birimlerine İzin Verme Olasılığını Reddetti

Mumbai Mirror haberine göre, Hindistan Rezerv Bankası başkanı Shaktikanta Das, ülkede özel dijital para birimlerine izin verilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Ancak, banka, merkezileştirilmiş merkez bankası tarafından verilmiş dijital para birimini çıkarmaya olumlu bakıyor.

Para Birimini İhraç Etmek Egemen Bir Haktır

RBI Başkanı, para biriminin ihraç edilmesinin bir ülkenin hakkı olduğuna inandığını ifade ediyor ve Hindistan Merkez Bankasının tamamen merkezileşmemiş veya özel kripto risklerine karşı duruşunu koruduğuna dikkat çekiyor. Daha önce, RBI ülkedeki tüm bankaların ülkedeki kripto borsalarına hizmet vermesini yasaklamıştı. Dava halen Yüksek Mahkemede beklemede. Das ayrıca, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının ve hükümetlerin özel dijital para birimine karşı olduklarını, çünkü para çıkarmanın egemen bir hak olduğunu söyledi.

Hindistan Merkezi CBDC'ye Sıcak Bakıyor

Başkan, merkez bankası üzerinden dijital para çıkarmak için konuşmanın henüz erken olduğunu söyledi, ancak bunun hakkında tartışmalar olduğunu belirtti. Das, bir CBDC yayınlama teknolojisinin henüz tamamen gelişmemiş olduğunu, ancak teknoloji yeterli güvenlik önlemleriyle birlikte geliştiğinde, RBI bu konu hakkında da uygun bir zamanda adım atabileceğini ifade ediyor.

Hindistan’ın komşu ülkesi Çin, daha önce gelecek yıl ulusal dijital para birimlerini piyasaya sürmeye hazır olduklarını açıklamıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ