Ülkenin merkez bankası, Hindistan'ın Merkez Bankası Dijital Para biriminin (CBDC) temel bir sürümüne geçmeli ve ardından daha karmaşık bir sürüme geçmeli, ülkenin merkez bankası önerdi.

Ülkenin merkez bankası, Hindistan'ın Merkez Bankası Dijital Para biriminin (CBDC) temel bir sürümüne geçmeli ve ardından daha karmaşık bir sürüme geçmeli, ülkenin merkez bankası önerdi. Hindistan Merkez Bankası (RBI), son raporunda bu temel CBDC'nin nakit paraya güvenli ve uygun bir alternatif sağlayacağını belirtti.

RBI, Dijital Bir Rupinin Temel Bir Versiyonuna Gitmeyi Önerdi

"Hindistan'da Bankacılığın Eğilim ve İlerlemesi Üzerine Rapor" başlıklı rapor, Hindistan bankacılık sektörünün 2021'deki büyümesine ve küresel finans alanındaki konumuna baktı. CBDC'lerde merkez bankası, "fiziksel nakit paraya güvenli, sağlam ve kullanışlı bir alternatif" sağlayacağına inandığı dijital bir rupinin temel bir versiyonunu önerdi. Bu temel dijital Rupi, kullanıcılara kabul, ölçeklenebilirlik, likidite, daha hızlı ödeme ve anonimlik ile işlem kolaylığı açısından fayda sağlayacaktır. Hindistan'ın merkezi hükümeti yakında parlamentoya bir kripto yasa tasarısı sunmayı planlıyor.

RBI'nin Bir Süredir Dijital Rupi Üzerinde Çalıştığı Bildiriliyor

RBI'nin, kitleler tarafından kullanımının önünü açacak bir yasa tasarısının geçmesini beklerken bile, bir süredir dijital bir rupi üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Bu tasarı iki taraflı olacak ve “özel kripto para birimleri” olarak markaladığı Bitcoin gibi merkezi olmayan dijital para birimlerinin kullanımını yasaklayan bölümler içeriyor. Ancak, daha önce bildirildiği gibi, Hindistan parlamentosu bütçeye odaklandığı için tasarı aylarca veya daha fazla ertelenecek şekilde ayarlandı. Rapor, Rezerv Bankası'nın dijital rupi ile önemli tasarım öğeleri üzerinde hala çalıştığını ve CBDC'nin perakende mi yoksa toptan mı olacağını da içerdiğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ