Hintli yetkililer, yatırımcıları 162 milyon dolardan dolandıran Morris Coin'i içeren bir kripto dolandırıcılığı iddiasıyla bağlantılı olarak 5 milyon dolara el koydu.

Hintli yetkililer, yatırımcıları 162 milyon dolardan dolandıran Morris Coin'i içeren bir kripto dolandırıcılığı iddiasıyla bağlantılı olarak 5 milyon dolara el koydu.

Maliye Bakanlığı Gelir Dairesi'ne bağlı özel bir mali soruşturma kurumu olan Hindistan İcra Müdürlüğü (ED), kripto para dolandırıcılığıyla bağlantılı olarak 36.72 Crore Rupi 5 milyon dolar değerindeki varlıklara el koydu. ED, Hindistan Ceza Kanunu uyarınca Kerala Polisi tarafından bir ilk bilgi raporunun (FIR) kaydedilmesinin ardından iddia edilen kripto dolandırıcılığını araştırmaya başladı.

İddia Edilen Dolandırıcılık, Morris Coin Adlı Var Olmayan Bir Kripto Para Birimini İçeriyordu

İddia edilen kripto dolandırıcılığı, Morris Coin adlı var olmayan bir kripto para birimini içeriyor. Nishad ve şirketleri, dijital para için bir ilk dijital para teklifi (ICO) gerçekleştirdi ve yatırımcılardan para topladı. Finans otoriteleri, "ünlülerin huzurunda tanıtım etkinlikleri" düzenlediklerini ve yatırımcıları çekmek için "gösterişli web siteleri" kullandıklarını açıkladı. Polis, 1.200 crore rupi (162 milyon $) üzerinden 900'den fazla yatırımcının aldatıldığını söyledi. ED, yatırımcılardan toplanan fonların taşınmaz mülkler, kripto para birimleri ve lüks arabalar satın almak ve ayrıca premium otel ve tatil köyleri için ödeme yapmak için kullanıldığını açıkladı.

Ele Geçirilen Varlıklar Nishad K. ve Ortaklarına Aittir

Ele geçirilen varlıklar Nishad K. ve ortaklarına aittir. Suç gelirlerinden satın alınan birden fazla banka hesabı, arazi ve kripto para birimindeki parayı içerir. ED ayrıntılı olarak şunları söyledi: ETH, BTC, BNB, YFI, VET, ADA ve USDT gibi 25,82,794 ₹ değerinde ve Hindistan ve uluslararası kripto borsalarında tutulan kripto para birimleri bulundu. Suç gelirlerinden satın alındılar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ