Mumbai'deki polis ekipleri, tahmini 1 milyar rupi (14 milyon dolar) değerinde kripto para dolandırıcılığına karıştığı iddia edilen dört şüpheli daha tutukladı.

Hindistan Polisi 14 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı İddiasında Dört Şüpheliyi Tutukladı

Hindistan polis ekipleri 17 Şubat tarihinde Hindistan'ın Mumbai kentinde 1 milyar rupi (yaklaşık 17 milyon dolar) değerinde kripto para birimi dolandırıcılığına karıştığı iddia edilen bir grubu gözaltına almıştı. Ortaya atlan bu iddialar ülkedeki çeşitli hesapların dondurulmasına ve dört kişinin tutuklanmasına yol açmıştı.

Buna ek olarak The Times of India’a göre, polisin iddia edilen dolandırma olayında kilit rol oynadığı bildirilen beşinci şüpheli Ashok Goyal’ın henüz yakalanamadığı ve arama çalışmalarının sürdüğü biliniyordu.

22 Mart'ta yayınlanan The Times of İndia'nın haberine göre Mumbai'deki polis ekipleri, tahmini 1 milyar rupi (14 milyon dolar) değerinde kripto para dolandırıcılığına karıştığı iddia edilen dört şüpheli daha tutukladı. 

Polis raporuna göre Ashok Goyal Jaipuria, Asif Malpani, Baljit Singh Saini ve Delhi'den Pradeep Arora tutuklandı. Goyal'in planlanan kripto para hırsızlığının lideri olduğu iddia edildiği için banka hesaplarının çoğunun da dondurulduğu bildirildi. Ayrıca The Times of India, aldatmaca tanıtım etkinliklerine katıldığı bildirilen isimsiz bir Bollywood aktörünün de sorgulanacağını belirtiyor.

Cointelegraph'ın geçtiğimiz ay yayınladığı haberde, Hindistan polisi ilk önce iddia edilen sahtekarlığı gün yüzüne çıkartıp daha sonra dört şüpheliyi Şubat ayında tutukladı ancak yakın zamana kadar Goyal'ı tutuklamadı.

Ocak ayı başında, Hindistan polisi 5 milyar rupi (yaklaşık $71.6 milyon) içeren bir kripto para dolandırıcılığı ile  suçlanan ayrı bir grubun ortağını tutukladı.

Kısa süre önce açığa çıkarılan bir başka kripto dolandırıcılığında, Morgan Rockwell olarak da bilinen Morgan Rockcoons, San Diego federal mahkemesinde kripto para birimi ile ilgili iki ayrı suçlamada suçlu bulundu. “Bitcointopia” adlı bir kripto şehri projesi için sahip olmadığı arsayı satmayı ve hem de lisans olmadan bir para transfer işini işletmeye başvurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ