Bu hafta tartışılan tartışmalı bir yasa Hindistan'da kabul edildi ve kripto işlemlerine yüzde 30 vergi getirdi.

Bu hafta tartışılan tartışmalı bir yasa Hindistan'da kabul edildi ve kripto işlemlerine yüzde 30 vergi getirdi. Ayrıca, yatırımcılar için kaynağında kesilen yüzde 1'lik ek bir vergi uygular, ancak zarara uğramaları durumunda kesinti alamazlar.

Hindistan, Asya ülkesi içindeki ve dışındaki kripto topluluğundan gelen kargaşaya rağmen zorlu kripto para birimi düzenlemelerine devam ediyor. Hindistan parlamentosu, bazı milletvekilleri Maliye Bakanlığı'nı sert önlemler nedeniyle eleştirmesine rağmen, kayıpları mahsup etme yeteneği olmadan kripto işlemlerine yüzde 30 vergi uygulayan bir yasa tasarısını oyladı.

Hindistan, Bitcoin'i yasal ihale yapmaktan, bir Merkez Bankası Dijital Para birimi (CBDC) lehine tüm kriptoları genel olarak yasaklamaya kadar değişen tekliflerle birkaç yıldır dijital varlıkları düzenlemekle flört ediyor.

Ancak Hindistan parlamentosunun alt meclisi, yatırımcılara sert kısıtlamalar getiren yeni bir yasa tasarısını kabul etmeye karar verdi. Hintliler artık sadece bir hafta içinde kripto işlemleri için yüzde 30 sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda kalacaklar. Ek olarak, kaynakta kesilen yüzde 1 vergi (TDS) ödemek zorunda kalacaklar.

Teklif, tartışma ve müteakip onay için alt meclis aracılığıyla onu destekleyen ve yönlendiren Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman tarafından sunuldu. Hindistan'da, alt meclis mali mevzuattan sorumludur ve üst meclis sadece önerilerde bulunmakla görevlendirilmiştir.

Bazı milletvekilleri, hem netlik eksikliği hem de uygulanan yüksek vergiler nedeniyle büyüyen kripto endüstrisini yok edeceğini söyleyerek tasarıya güçlü muhalefetlerini dile getirdiler.

Ancak bakan etkilenmedi ve sonuna kadar savundu. Parlamentoya verdiği demeçte, insanlar kripto ticaretinden büyük miktarlarda para kazandığı için vergilerin doğal olduğunu söyledi. Yüzde 1'lik TDS vergisinde ise "daha çok takip amaçlıdır, ek veya yeni bir vergi değildir" diyerek, "TDS'nin devlete ödenecek toplam vergi ile her zaman uzlaşılabileceğini" söyledi.

Hint Kripto Endüstrisi Kargaşada

Anlaşılır bir şekilde, kripto topluluğu karara kargaşa içindeydi. Hindistan'ın en büyük borsalarından biri olan ve şu anda Binance'e ait olan WazirX'in kurucu ortağı Nischal Shetty şunları söyledi:

Bu, Hindistan Hükümeti veya kripto ekosistemi için elverişli değil, yarardan çok zarar vermeye hazır. Bu, Hint borsalarına kademeli katılımla sonuçlanabilir ve yabancı borsalara sermaye çıkışında artışa yol açabilir.

Unocoin borsasının CEO'su Sathvik Vishwanath, kripto endüstrisini yeni önlemlere karşı savaşmaya çağırdı. Yeni düzenlemeleri memnuniyetle karşılayan birkaç kişi vardı. OKX borsasının yöneticisi Lennix Lai şunları söyledi: Belirli varlıklar üzerindeki vergi, bu varlıkların düzenleyici tarafından ticarete konu varlık sınıfı olarak kabul edildiğini gösterir. Bu, sektöre kriptonun yasal statüsü ve elde ettiği gelir konusunda çok daha fazla netlik sağlıyor. Bu nedenle, kripto için daha düzenli bir çalışma ortamı oluşturma konusunda Hindistan'daki endüstri için iyi bir haber.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ