Hindistan Yüksek Mahkemesi, Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) bankaların kriptoyla ilgili işletmelerle olan anlaşmalarına yönelik yasağına karşı yüksek profilli bir dava hakkındaki tüm duruşmasını ertelemeyi seçti.

Hindistan Yüksek Mahkemesi Kripto Yasağında Duruşmayı Erteledi

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) bankaların kriptoyla ilgili işletmelerle olan anlaşmalarına yönelik yasağına karşı yüksek profilli bir dava hakkındaki tüm duruşmasını ertelemeyi seçti.

Anayasal Çekişmeler

Daha önce bildirildiği gibi, Hint kripto borsaları ve diğer sanayi firmaları, Hindistan merkez bankası RBI'nin Nisan 2018'de bankaların kripto şirketleriyle olan ilişkilerine bir yasak uyguladığı için bankacılık hizmetleri konusunda bir moratoryumla karşı karşıya kaldı.

RBI’nın tartışmalı yasağı Temmuz 2018'de yürürlüğe girdiğinden, hem kamu hem de sektör liderliğindeki kişiler, kararın anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemelere başvurdu.

Kashif'in belirttiği gibi, bugünkü dava daha önceki çeşitli dilekçelerin birleşmesiydi ve Hindistan İnternet ve Mobil Birliği (IAMAI) tarafından mahkemeye çıkarıldı.

IAMAI, çevrimiçi ve mobil katma değerli hizmet sektörlerini genişletmek ve geliştirmek ve internet endüstrisi tüketicileri, hissedarları ve yatırımcıları adına hükümete hitap etmek amacıyla kurulan kar amacı gütmeyen bir sektör kuruluşudur.

Olumsuz bir iklim

Yerel topluluk daha fazla gelişme beklerken, yasağın Hint kripto endüstrisi üzerindeki zaten geniş çaplı olumsuz bakışın kanıtı olarak dikkat çekiyor.

WazirX gibi önde gelen yerli kripto borsaları, şirket içi kripto-fiat dönüşümünü önlemek için iş modelini bir P2P platformuna dönüştürmek zorunda kalırken, Coindelta gibi diğer borsalar da olumsuz tavırlar nedeniyle işlemlerini tamamen sona erdirmek zorunda kaldı.

Bununla birlikte, daha fazla zorluk ve belirsizlik ön plana çıkmaktadır. 2019 sonbaharında, Hindistan hükümeti 2019 kış oturumunda parlamentoya potansiyel bir kripto para yasağı konulu tartışmalı bir yasa tasarısının uygulanmasını ertelemeyi seçmişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ