Hindistan Yüksek Mahkemesi, merkezi hükümetten kripto para birimi düzenlemeleri konusundaki tutumunu netleştirmesini istedi.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, merkezi hükümetten kripto para birimi düzenlemeleri konusundaki tutumunu netleştirmesini istedi. Hindistan bu yıl kripto kazançlarına %30 vergi koymuştu.

Hindistan Yüksek Mahkemesi Cuma günü merkezi hükümetten ülkedeki Bitcoin'in yasal statüsü konusunda netlik istedi. Bu ayın başlarında, Maliye Bakanı, yıllık mali bütçede kripto kazançları üzerinden %30 vergi beyan etmişti. Ancak maliye bakanı Nirmala Sitharaman, kripto para birimlerinin vergilendirilmesinin onlara ülkede yasal statü kazandırmadığını açıkladı.

Hindistan'da Kripto Para Birimleri Hala Düzenlenmemiş Durumda

Hindistan Maliye Bakanlığı kripto para birimleri ve NFT'ler için %30 vergi açıklamasına rağmen, Asya ülkesinde kripto piyasası hala düzenlenmemiş durumda. Kripto para birimi işlemlerini vergilendirmek ülkenin egemen hakkıdır. Ancak Maliye Bakanı, düzenlemeyle ilgili herhangi bir resmi duruşun ancak devam eden istişareler tamamlandıktan sonra geleceğini kaydetti. Yeni önerilen kripto para vergisi, 2023-24 Değerlendirme Yılı'ndan itibaren geçerli olacaktır. Yatırımcılar, ülkedeki kripto düzenlemesine yönelik ilk olumlu adım olarak kripto para birimleri üzerindeki bir sonraki vergi kuralını alıyorlar.

Yargıtay, Bir Siber Suç Davasında Kripto Düzenlemeleri Konusunda Netlik İstiyor

Kripto düzenlemeleri konusu, sanığın kripto para dolandırıcılığıyla insanları dolandırmakla suçlandığı bir ceza davasında ortaya çıktı. Yargıç D.Y. liderliğindeki bir tezgah Chandrachud, sanığa tutuklanmaktan bir sonraki duruşmaya kadar geçici koruma sağladı, ancak kripto para biriminin yasal statüsü hakkında daha fazla netlik istedi. Yargıç Surya Kant, ASG'ye davada görünen Aishwarya Bhatti'ye “Yasal pozisyonu Bitcoin ‘lerde netleştirmelisiniz” dedi. ASG yapacağını söyledi. Ancak heyet, sanığı soruşturma görevlisiyle görüşmeye ve soruşturmada işbirliği yapmaya yönlendirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ