Bekleyen bir tasarının Hindistan'da hala kripto para birimlerinin gelişmesini engelleyebileceği gibi, Hindistan'ın parlamentosu da 2019'dan itibaren "Kripto Para Biriminin Yasaklanması ve Resmi Dijital Para Birimi Yasasının Düzenlenmesi" ne hükmedece

Hindistan

Bekleyen bir tasarının Hindistan'da hala kripto para birimlerinin gelişmesini engelleyebileceği gibi, Hindistan'ın parlamentosu da 2019'dan itibaren "Kripto Para Biriminin Yasaklanması ve Resmi Dijital Para Birimi Yasasının Düzenlenmesi" ne hükmedecek.

Yasa geçerse kripto para birimleri, fayda tokenları ve emtia destekli tokenlar için benzersiz düzenleyici çerçeveler tanıtacak - muhtemelen blok zinciri işletmelerinin gezinmesi için karmaşık bir dışlayıcı yasama aygıtı oluşturuyor.

Mahkeme, Hindistan Merkez Bankası'nın kripto yasağını iptal etti

Hindistan'ın Kripto Topluluğu, Hindistan Yüksek Mahkemesi'nin Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) yasağının “orantısız ve anayasaya aykırı olduğuna karar verdiği için Hindistan'ın kripto topluluğu sevindi.

Yasak, finansal kurumların kripto para ile çalışan şirketlere bankacılık hizmetleri sağlamasını engellemişti. Yasak, Nisan 2018'den beri yürürlükteydi ve “kripto para birimleriyle ilgili herhangi bir hizmet” sunan şirketleri hedef aldı.

Kısıtlamalar kaldırıldıktan 24 saat sonra, birkaç Hint kripto para borsası zaten Unocoin, Wazirx ve CoinDCX de dahil olmak üzere fiat depozito hizmetlerine başladı.

Yürürlükten kaldırmaya yanıt olarak HashCash danışmanları da Hindistan'ın kripto endüstrisine bu yıl 10 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Hindistan’ın Kripto Endüstrisi Henüz Belli Değil

2019'daki düşmanca tasarının yanı sıra, Hindistan’ın kripto topluluğu da Genel Mahkemesinde RBI'den genelgesinin kaldırılmasıyla ilgili bir itirazın üstesinden gelmek zorunda kalacak.

Anonim kaynaklara atıfta bulunan The Economic Times, 6 Mart'ta RBI'nin yaygın kripto para birimlerinin Hindistan'ın bankacılık sistemini riske atabileceğinden endişe duyduğunu bildirdi.

Hindistan'ın Blockchain ve kripto para Komitesinin İnternet ve Mobil Derneği üyesi Sohail Merchant, milletvekillerinden kriptoya karşı düşmanlığa rağmen, Hint blockchain endüstrisi paydaşlarının ana amacının “politika yapıcılar ile diyalog yaratmak ve Hindistan'daki kripto varlıkları yeniliğin önünü açmak” olduğunu söylüyor.

Kripto Yasağı Hintlileri Karanlık Ağa Yönlendiriyor

Kripto para birimleri üzerindeki RBI yasağına rağmen, Statista tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Hindistan’ın nüfusunun dünya genelinde kişi başına en yüksek karanlık ağ platformlarına sahip olduğunu ortaya koyuyor.

 Raporda, 16 ile 65 yaş arasındaki 23,227 katılımcının % 26'sının karanlık ağa erişimi kolaylaştıran teknolojiler kullandıkları görülüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ