Milliyetçi Rashtriya Swayamsevak Sangh'ın bir üyesi olan Swadeshi Jagran Manch'ın (SJM), Hindistan'da kripto paranın tamamen yasaklanmasını talep eden bir kararı kabul ettiği bildirildi.

Milliyetçi Rashtriya Swayamsevak Sangh'ın bir üyesi olan Swadeshi Jagran Manch'ın (SJM), Hindistan'da kripto paranın tamamen yasaklanmasını talep eden bir kararı kabul ettiği bildirildi.

Milliyetçi Rashtriya Swayamsevak Sangh'a (RSS) bağlı Hint ekonomik, politik ve kültürel örgütü Swadeshi Jagran Manch'ın kripto para birimi hakkında bir karar çıkardığı bildirildi. Doğrudan iktidar partisi BJP ile bağlantılı olan örgüt, Hindistan'da kripto para birimlerinin tamamen yasaklanması çağrısında bulundu. SJM eş düzenleyicisi Ashwani Mahajan, PTI yayınına şunları söyledi: "Karar, bugün Gwalior'da sonuçlanan Swadeshi Jagran Manch'ın 15. Rashtriya Sabha'sı tarafından kabul edildi."

“Hükümet, Kripto Para Birimlerine Alım, Satım ve Yatırım Yapmayı Açıkça Yasaklamalı”

Kararda, “Hükümet, Hindistan'da ikamet eden herhangi bir kişi tarafından kripto para birimleri satın almayı, satmayı, yatırım yapmayı ve başka türlü işlem yapmayı tamamen yasaklamalıdır” deniyor. Ayrıca, Gelir Vergisi departmanına bilgi sunma şartına bağlı olarak, kripto yatırımcılarına kripto para birimlerini kısa bir süre içinde satmalarını veya takas etmelerini zorunlu kılar. Ayrıca kararda, “Yasağa uyulmaması, kişi/kuruluşun mali cezaya çarptırılmasını gerektirir” vurgusu yapılmıştır. Sağcı milliyetçi örgüt, Hindistan'da kripto para biriminin tanınmasının ülkenin finansal piyasasını olumsuz yönde etkileyebilecek ağır spekülasyonlara yol açabileceğini savundu.

Hindistan Merkez Bankası da Kripto Para Birimlerinin Tamamen Yasaklanmasından Yana

Bu ayın başlarında, Hindistan Merkez Bankası (RBI), merkez kuruluna kripto para birimlerinin tamamen yasaklanmasını desteklediğini iletmişti. RBI, makroekonomik ve finansal istikrar ve döviz yönetimi ile ilgili “ciddi endişeleri” vurgulayarak kurul için ayrıntılı bir sunum yaptı. "Kurul, RBI'nin konuyla ilgili tutumu hakkında bilgilendirildi." Merkez bankası ayrıca, yurtdışından kaynaklanan maddi olmayan duran varlıkları düzenlemenin zorluğunun da altını çizdi. Hindistan hükümeti yakında parlamentoya bir kripto para yasa tasarısı sunmaya hazırlanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ