NASSCOM-Avasant India Blockchain 2019 Raporu, Blockchain uzayının gözlemcileri ve uzmanları tarafından hazırlandı.

Hindistan

Hint Blockchain Ekosistemi

Hint blok zinciri ortamı, dinamik ve enerji verici bir aşamadadır. Hükümet gibi tüm üyeler, hizmet sağlayıcılar, işletmeler, akademi, yatırımcılar ve yeni başlayanlar için önemli çabalar sarf etmektedir. Blockchain pilotları ve projeleri yürüten on dörtten fazla Hint eyaletinde gösterilmektedir. Mevcut sektörde rakip olan bazı kuruluşlar blok zincirin gücünü kullanmaya doğru ilerlemektedir.

NASSCOM-Avasant Hindistan Blockchain Raporu

Rapor, elli endüstri lideri öncüden, dünya çapındaki üyelerden ve Indian Blockchain ortamından girdiler toplanarak hazırlandı. Avasant-NASSCOM Blockchain raporu, küresel ve Hindistan Blockchain sektörü ortamındaki gelişmeleri vurgulayan pazar iş raporunun mevcut durumudur. Rapor, bu sistemleri piyasa düzenleri, yeni ortaya çıkan uygulamalar, kurumsal talepler, strateji ve kılavuzlar, servis sağlayıcı teklifleri, teknik başlangıçlar ve yatırımlar üzerinden sistematik olarak kavramaktadır.

Hindistan'da Blockchain Kabulü


Hindistan Servis Sağlayıcıları için Hindistan'da blok zincirinin benimsenmesini hızlandırması adına daha fazla imkan bulunmaktadır. Bu servis sağlayıcılar, telekomünikasyon, BFSI, sağlık, kamu sektörü, perakendecilik, kamu hizmetleri gibi alanlarda farklı blok zinciri çözümleriyle ilgilenmektedir. Hindistan’da düzenleyici ekosistem, yeni başlayan yerli ve yabancı yatırımcıların yatırım fırsatlarını kısıtlamaktadır. Hindistan merkezli birkaç yatırımcı, Malta, Singapur, İngiltere, İsviçre ve diğerleri gibi farklı bölgelerdeki ICO'lar ve VC'ler aracılığıyla fon toplamaktadır.

Hindistan Kamu Sektörü Blok Zincirleme Projeler Başlatıyor

Raporda, ülkenin kamu sektörünün diğer sektörlere göre kırktan fazla blok zinciri faaliyeti üstlendiği ileri sürülmektedir. Bunlardan yüzde doksan ikisi konsept kanıtı veya pilot aşamasında yüzde sekizi üretim aşamasındadır. BFSI kısmı, bu teknolojinin benimsenmesini görmüş olsa da bunu perakende, sağlık ve lojistik takip etmektedir. Raporda belirtildiği gibi, Hindistan kamu sektörü Hindistan devletlerinin yarısını içeren blok zincir tabanlı girişimlere yönelmektedir. Devlet hükümetleri, yeni işletmelerin ve niş hizmet sağlayıcılarının bu faaliyetlerde yer alabilmeleri için yararlı bir çerçeve ortaya çıkarmak için alınacak liberal bir yaklaşımı garanti etmektedir. Örgütün Hindistan'daki genel kilit endüstrileri, çeşitli Blockchain uygulamalarını tanımaktadır. Finans ve bankacılık bölümü blok zincirinin en fazla benimsendiğini görmüş olup perakende, sağlık ve lojistik gibi diğer girişimler hızla gelişmiş bulunmaktadır. İşletmeler, global olarak değer kanıtları aracılığıyla ve diğer endüstrilerdeki uygulamalarını takip ederek blok zinciri potansiyelini kabul etmektedir.

Global Blockchain Talebi

Kurumsal iş blok zinciri girişimlerinin yaklaşık yüzde yetmişi mevcut durumda maliyet tasarrufu ve operasyonel etkinlik geliştirme potansiyeli konusundaki katı iş durum değerlendirmeleri ile yetkilendirilmektedir. Blok zincirinin faydaları kuruluşlar adına netleştikçe iş engellerinin aşılması ve mevcut yılda üretime geçmesi beklenen girişimlerin büyük bir kısmına güvenilmektedir. Rapor, Hindistan'daki hizmet sağlayıcıların, müşteri ilişkilerine olan yoğun ilgileriyle birlikte, Global blok zinciri aracılığıyla talebin büyük bir kısmını karşılayacak şekilde konumlandırıldığını ifade etmektedir.

Blockchain 3.0

Rapora göre, Blockchain 3.0, ana akımı güçlendirerek yükseltilmekle birlikte çalışabilirlik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik sağlayan bu teknoloji evriminin şimdiki aşamasıdır. Rapor, Blockchain 3.0 platformlarının çeşitli blokchain platformları arasında birlikte çalışabilirliği ayarlamak ve endüstri çapında çerçeveler oluşturmak için akıllı sözleşmelerin ve güvenli çok partili hesaplamanın bir karışımını kullandığını belirtmektedir.

Nasscom tarafından yayınlanan bir raporda belirtildiği gibi, blok zinciri ayaklanmaya başladı. Raporlara göre, bankacılık, finans sektörü ve sigorta (BFSI) blok zincirleme kullanımını yüzde elliye yükselten ana alanlardır. Ayrıca, blok zincirinin büyük ölçüde kullanıldığı alan, arazi kayıtlarının bakımı, tıbbi kayıtların bakımı ve diğerleri gibi görülmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ