CoinSwitch CEO'su Ashish Singhal, düzenleyici belirsizliğin üstesinden gelmek, yatırımcıları korumak ve Hindistan'ın kripto işini geliştirmek için ülkenin kripto para birimiyle ilgili kuralları benimsemesi gerektiğini belirtti.

Hindistan

CoinSwitch CEO'su Ashish Singhal, düzenleyici belirsizliğin üstesinden gelmek, yatırımcıları korumak ve Hindistan'ın kripto işini geliştirmek için ülkenin kripto para birimiyle ilgili kuralları benimsemesi gerektiğini belirtti.

Hindistan'ın merkez bankası, finansal istikrara yönelik tehditler nedeniyle kripto para birimlerinin yasaklanmasını savunmuş olsa da, endüstri federal hükümetin kripto para birimi gelirlerini vergilendirme planını Yeni Delhi'nin bir onayı olarak aldı.

CoinSwitch'in kurucularından olan eski bir Amazon programcısı olan Singhal, kullanıcıların, hükümetin kriptoları yasaklayıp yasaklayamayacağı veya bunları nasıl aynı şekilde düzenleyeceği konusundaki varlıkları konusunda emin olmadıklarını söyledi. Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşuyordu. İki yıl sonra, koronavirüs pandemisi tüm ekonomik liderleri ve uzmanları uzak tuttuğu için Dünya Ekonomik Forumu Davos'a geri döndü.

1,9 milyar dolarlık piyasa değeri olan CoinSwitch, 18 milyondan fazla müşterisiyle Hindistan'ın en büyük kripto para birimi girişimi olduğunu iddia ediyor. Andreessen Horowitz, Tiger Global ve Coinbase Ventures, Bengaluru merkezli girişimin yatırımcıları.Yönetmelikler sükunet daha fazla kesinlik sunacak” diye devam etti.

Bu yılki Davos toplantısı, küresel kripto fiyatlarının düştüğü bir döneme denk gelen blockchain ve kripto para girişimlerinin harika bir temsilini sunuyor. Hindistan'ın merkez bankası özel kripto para birimleri hakkında "ciddi endişeler" dile getirse de, Başbakan Narendra Modi Aralık ayında bu tür ortaya çıkan teknolojinin demokrasiyi yok etmek yerine güçlendirmek için kullanılması gerektiğini belirtti.

Hindistan Pazarında Kriptolar Konusunda Netlik İhtiyacı

Hindistan'da borsalar sıklıkla fon transferlerini kolaylaştırmak için bankalarla ortaklıklar kurmakta zorlanıyor. Nisan ayında, CoinSwitch ve diğerleri, yatırımcıları alarma geçiren, yaygın olarak kullanılan bir devlet destekli ağ aracılığıyla rupi mevduatlarını devre dışı bıraktı.

Vergi reformu ve bazı reklam düzenlemeleri biraz rahatlama sağlarken, Singhal yapılması gereken çok şey olduğunu ve Hindistan'ın bir dizi yasa kabul etmesi gerektiğini savundu. Hindistan, kripto kazançları üzerinden %30 vergi alınmasını önerdi ve yabancı kripto borsalarında ters ücret olarak %18 ila %28 GST uygulamayı planlıyor.

Bunlar, kimlikleri doğrulama ve kripto varlıklarını transfer etme kurallarını ve borsaların işlemleri takip etmesi ve gerektiğinde yetkililere bildirmesi için bir sistem içermelidir.

Hindistan'ın kripto endüstrisinin büyüklüğü hakkında resmi bir veri mevcut olmasa da CoinSwitch, ülkede toplam 6 milyar doları aşan 20 milyona kadar yatırımcı olduğunu tahmin ediyor.

Mevzuatta yaygın bir belirsizlik var. Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Coinbase, Nisan ayında Hindistan'da hizmete girdi ancak kısa süre sonra devlet destekli bankalar arası fon transfer hizmetini (UPI) kullanmayı bıraktı.

Mayıs ayının ilerleyen saatlerinde Coinbase CEO'su Brian Armstrong, hareketin Hindistan'ın federal bankasından gelen "gayri resmi baskı" tarafından tetiklendiğini belirtti. Coinbase dışında, Hindistan'dan çeşitli diğer kripto borsaları UPI para transferi özelliğini devre dışı bıraktı.

Singhal'e göre CoinSwitch, bankacılık ortaklarıyla sohbet etmek ve rahatlıklarını sağlamak için sözde UPI transferlerini de askıya aldı. CoinSwitch, transfer hizmetini eski haline getirmek için düzenleyicilerle görüşüyor. “Yasayı savunuyoruz. Doğru düzenleme ile netlik elde edebiliriz” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ