Hindistan'ın piyasa düzenleyicisi Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI), kripto varlıklarının merkezi olmayan doğasının tüketici korumasını ve düzenleyici yaptırımları zorlaştırdığını söylüyor.

Hint Düzenleyicisi: Kripto

SEBI, Kripto Düzenlemesi Üzerine

Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu'nun (SEBI), Parlamento Finans Daimi Komitesine, kripto varlıklarının merkezi olmayan doğasının, bu varlık sınıfının herhangi bir tüketici korumasını veya düzenleyici uygulamasını zorlaştırdığını söylediği bildiriliyor.

SEBI, yerel medya tarafından “kripto varlıklarının merkezi olmayan dağıtılmış defterlerde tutulduğunu” belirterek şunları söyledi:

Herhangi bir düzenleyici çerçeve ile uyumlu olmayan yetkisiz işlemlerin gerçekleştirilme olasılığı yüksektir.

Piyasa düzenleyicisi, kripto varlıklarının menkul kıymet olup olmadığı konusunda netlik ihtiyacını vurguladı. SEBI, “Kripto varlıkları yasaklanmazsa, varlıkların tokenize edilmiş versiyonunun özellik tabanlı karakterizasyonuna ihtiyacı var, bu da farklı sektörel düzenleyicilerin denetimini çekebilir” dedi.

Düzenleyici, kripto endüstrisinin farklı yönlerinin farklı düzenleyiciler tarafından denetlenebileceğini belirterek, kripto için birden fazla düzenleyici olabileceğini açıkladı.

SEBI, tüketici ürünlerinin Tüketici Koruma Yasası ile korunması gerektiğini ayrıntılı olarak açıkladı. Hindistan Merkez Bankası (RBI), Döviz Yönetimi Yasası (FEMA) kapsamında kripto ticaret platformlarını da düzenleyebilir. SEBI ayrıca şunları söyledi:

Dijital para birimi, yabancı yargı yetkisinin fiat para birimi ile Hindistan rupisi arasında bir köprü görevi görür.

Piyasa düzenleyicisi, SEBI tarafından düzenlenen borsaların menkul kıymetler ilan edilmeden kripto varlıklarının ticaretini yapamayacağını açıkladı. Düzenleyici, 1956 tarihli SCRA'nın 2(j) Bölümü uyarınca, “bir borsanın yalnızca 'menkul kıymet alım, satım veya alım satım işine yardımcı olma, düzenleme veya kontrol etme” sağlayabileceğini kaydetti.

SEBI ayrıca Hindistan Reklam Standartları Konseyi'ne çeşitli önlemler önermişti. Geçen ay SEBI, ünlülerin ve kamuya mal olmuş kişilerin kripto ürünlerini desteklemesini yasaklamayı önerdi.

Hindistan'da kripto gelirleri ve işlemleri vergilendirilirken, hükümet henüz kripto varlıkları için düzenleyici bir çerçeve getirmedi.

Maliye bakanlığı yetkilileri, kripto düzenlemeleri konusunda Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile görüşüyor. Ülkenin maliye bakanı, hükümetin bir kripto politikası ile çıkmak için acele etmeyeceğini söyledi. Hükümet şu anda bir kripto danışma belgesini sonuçlandırıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ