Hırvatistan, Blockchain denetleme ve düzenleme organizasyonunu başlattı

Hırvatistan'ın Blokchain ve Kripto Eşitliği Derneği (UBIK), bir kripto topluluğu oluşturmak, halkı eğitmek ve Hırvatistan'da düzenleme geliştirmek amacıyla 13 Şubat tarihinde kayıtlı bir özdenetim kuruluşu oluşturdu. UBIK bloguna göre, resmi olarak 17 Şubat'ta dün çalışmaya başladı.

UBIK yönetim kurulu, kriptonun sermaye kazanımı olarak vergilendirilmesini, İlk Madeni Para Tekliflerinin düzenlemelerini (ICO) ve kripto madenciliği alanlarını görüşmek üzere 9 Şubat tarihinde Hırvatistan'da Vergi Dairesi Merkezi Ofisi ile görüştü. Hırvat Bitcoin Portalı, Vergi Dairesi üyelerinin vergi kanunlarına giren konularda çözüm bulmaya açıkça katılma istekliliğini gösterdiğini yazıyor.

Uzmanlarla çalışılan denetleme kurulu

UBIK'in arkasındaki fikir, Hırvatistan'da ve dünyanın her yerinde Blockchain'in artan kullanımı nedeniyle oluşturuldu. Kurucu üyeleri, Blockchain geliştiricileri, Blockchain konusunda uzman avukatlar ve Blockchain ile ilgili kitapların yazarları da dahil olmak üzere çeşitli Hırvat Blockchain meraklılarından oluşuyor.

17 Şubat'taki duyuru, şimdiye kadar UBIK'e 70'den fazla üyenin katıldığını bildirdi. Bitcoin Group Zagreb buluşmasına ev sahipliği yapan UBIK organizatörlerinden Nikola Škorić, kripto aracılık servisi Electrocoin'in kurucusu, Blockchain girişimlerinin Hırvatistan'ın dışında kalması için bir ortam yaratmayı umduğunu belirtti.

Gazete, 4 milyonluk bir ülkenin 25.000'den fazla Hırvat'ın kripto paralara yatırım yaptığını belirtti. Škorić, Zagreb Borsası'nın açık bir kripto eksikliği nedeniyle Hırvatistan'a karşı Estonya'da tüzel kişilikleri kullanma ihtiyacı hissesinin bulunduğuna dair örnek göstererek, önümüzdeki 20 Hırvat ICO'nun Hırvatistan'da bulunmasını istiyor.

 Škorić Poslovni Dnevnik'e şunları söyledi:

"Başlangıçlarınızı Hırvat firmalarıyla yapmak ve toplanan sermayenin doğrudan bu ülkede kalmasını sağlamak, bu teknoloji üzerinde çalışabilecek uzmanların veri tabanını genişletmek, bilgi ve yetki havuzu oluşturmak, Hırvat firmalarını Blockchain üzerinde çalışan sanayi haline getirmek istiyoruz. "

İngiltere’de çalışıyor

Bu haftanın başlarında yedi büyük kripto şirketi, Birleşik Krallık kripto endüstrisinde kendi kendini düzenleyen bir organ olan CryptoUK'yu oluşturmak üzere bir araya geldi. CryptoUK, Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinin kara para aklama ve diğer yasadışı faaliyetlerde kullanılmasını önleme gibi konularda İngiltere ile birlikte çalışacak, ancak ICO düzenlemeleriyle ilgilenmeyecek.

Japonya da sırada

Japon Blockchain Association (JBA) ve Japan Cryptocurrency Business Association (JCBA) 'nın bu ilkbaharda, kripto düzenlemeleri ile ilgili tek bir organ olarak hareket ettikleri bildirildi. Japonya'da da benzer bir özdenetim düzeninin oluşturulması dile getirildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ