Bitcoin hem yatırım aracı olarak hem de ödeme aracı olarak kabul görmeye ve yayılmaya devam ediyor.

Bitcoin hem yatırım aracı olarak hem de ödeme aracı olarak kabul görmeye ve yayılmaya devam ediyor. Bitcoin ve kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasına yönelik Hırvatistan’dan önemli bir açılım geldi. Hırvatistan merkezli marketler zinciri Konzum, Bitcoin ve kripto paralar üzerinden ödeme almaya hazırlanıyor. Bu konuda gerekli altyapı çalışmalarına başladıklarını belirttiler. Böylece Bitcoin ve kripto para yatırımcıları, sanal paralar üzerinden Hırvatistan’da 900’ün üzerindeki markette alış veriş yapabilecekler.

İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde MasterCard ve Visa kripto para tabanlı kredi kartlarını piyasaya sürdü. Bu kartlar sayesinde sanal para yatırımcıları elektronik cüzdanlardaki sanal paralarını reel ekonomide pos cihazlarını kullanarak harcayabiliyor.

Yatırım aracı olarak Bitcoin menkul değerler borsalarında işlem görüyor. Ekim ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) Bitcoin ETF’leri kabul etmesi, yatırım dünyasında ciddi bir dönüm noktası oluşturdu. Bitcoin üzerinden çıkarılan finansal ürünler artık menkul değerler borsalarında işlem görüyor.

ABD’den alınan kararın yankıları AB’de ve Almanya’da da yankılandı. Almanya Borsası da Bitcoin üzerinden türev ürünleri listelemeye başladı. Kısaca Bitcoin ve kripto paralar gün geçtikçe reel ekonomide ve finansal piyasalarda daha görünür olamaya başladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ