Birkaç ekonomik sağlık göstergesi, küresel olarak (ABD dahil) olası bir durgunluğa işaret ediyor.

Hisse Senedi ve Geleneksel Piyasalar Çökerse Bitcoin, Ethereum ve XRP Fiyatı Yükselebilir Mi?

Birkaç ekonomik sağlık göstergesi, küresel olarak (ABD dahil) olası bir durgunluğa işaret ediyor.
Göstergeler, büyük bir durgunluğun ne zaman olacağını doğru bir şekilde tahmin edemiyor, ancak bu durgunluk kripto yatırımcılarını etkileyecek mi?
Finans uzmanı Michael J. Burry, 2008 mali kriziyle ilgili doğru tahminini takiben ün kazandı. Yatırım fonu, 2008 konut piyasası çöküşü sırasında milyarlarca dolar kâr etti. Ayrıca Burry, 2022'nin ikinci çeyreğinde neredeyse tüm yatırım portföyünü tasfiye etti. Şöhreti, “The Big Short” adlı bir filmde canlandırılmasına neden oldu.

Başka bir resesyona girmeden geleneksel piyasaların ne zaman toparlanacağını kimse tahmin edemeyeceğinden, dijital varlıklara yatırım yapmak için iyi bir zaman olabilir. Deneyimli yatırımcılar (Burry dahil) inanılmaz piyasa rallilerini de kaçırır; aşağıda bazılarının özlediği örnekler verilmiştir. Mayıs 2017'de Burry, 3. Dünya Savaşı'nı ve dünya çapında bir mali çöküşü öngördü.

Ancak, S&P 500 dokuz ay sonra yüzde 20 yükseldi. Aralık 2021'e kadar endeks, Burry'nin öngördüğü kısa giriş fiyatından yüzde 100 daha fazla yükseldi. Aralık 2020'de Burry, Tesla hissesi üzerinde kısa pozisyon açtı ve hisse fiyatının gülünç olduğunu söyleyerek duruşunu haklı çıkardı. Ancak Tesla'nın hisse senedi fiyatı, Burry'nin açıklamalarından 35 gün sonra yüzde 47 daha yükseldi. On ay sonra Tesla'nın hisse senedi fiyatı yüzde 105 daha yükseldi.

Önemli Bir Durgunluk Olabilir, Ancak Kesin Dönem Bilinmiyor

Yatırımcıların, ABD Doları endeksinin diğer en iyi küresel para birimlerine kıyasla yükselişte olduğunu anlamaları gerekiyor. İki yılda en yüksek seviyesine ulaştı. Yatırımcıların hisse senetlerini sattığını, şirket borçlarını ve yabancı para birimlerini nakit pozisyonlara sığınmak için terk ettiğini kanıtlıyor. Ayrıca, ABD Hazinesinin 2 yıllık ve 10 yıllık notlarında daha geniş bir boşluk vardı ve geçen Perşembe günü yüzde -0,57'lik yeni bir zirveye ulaştı.

Analistler genellikle tersine çevrilmiş bir getiri eğrisini bir durgunluğun zirve işareti olarak yorumlar. Ters bir getiri eğrisi, uzun vadeli devlet tahvillerinin kısa vadeli devlet tahvillerinden daha düşük getiriye sahip olması durumunda ortaya çıkar. Bu endişelere ek olarak, ABD Merkez Bankası gecelik ters repo anlaşmalarında 2,36 trilyon dolar açıkladı ve bu şimdiye kadarki en yüksek seviyeydi.

Ters bir geri alım olduğunda, piyasa katılımcıları ajans destekli menkul kıymetler ve ABD hazineleri karşılığında ABD Merkez Bankası'na nakit borç verir. Yatırımcıların bilançolarındaki fazla nakit, karşı taraf kredi riskine çok az güven gösteriyor ve bu da düşüş eğilimi gösteriyor. Üç kritik makroekonomik göstergenin 20 yılı aşkın süredir görülmeyen seviyelere ulaşmasının ardından, iki önemli soruyu yanıtlamak gerekiyor.

İlk olarak, Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve geleneksel pazarlar arasındaki ilişki ne olurdu? İkincisi, S&P 500 yüzde 20 düşerse ve konut piyasası çökerse, bunun yatırımcılar üzerinde ne etkisi olur? Sakinler faturalarını, sağlık hizmetlerini, enerji fiyatlarını ve yiyeceklerini ödemek için kriptoları kullanabilseler bile, yine de büyük ölçüde ABD Dolarına bağlı.

İthalat, ihracat, fiili ticaret ve diğer bazı uluslararası emtia işlemleri genellikle USD cinsinden fiyatlandırılır. Bu nedenle, birisi harcamalarını ödemek için Bitcoin veya altcoin kullanıyorsa, kripto sahiplerinin kriptolarını bir noktada fiat'a çevirmeleri muhtemeldir.

USD Borçlanma Maliyetleri ve Ekonomiler

Yalnızca dijital para birimleriyle yapılan etkisiz bir döngüsel ticaretten en önemli ders, neredeyse herkesin hala USD'nin borçlanma maliyetine ve gücüne bağlı olmasıdır. Mağarada, komünist adalarda veya kendi kendine yeten bir toprakta yaşayanlar dışında her pazar etkilenir. Borsalarda yüzde 20'lik başka bir çöküşün veya konut piyasasındaki bir çöküşün Bitcoin ve Ether üzerindeki etkisini tahmin etmek imkansız.

Bazı yatırımcılar, kripto kışına maruz kalmalarını azaltmaya ve fonlarını güvenli nakit pozisyonlarına taşımaya çalışacaktı. Bununla birlikte, kaybedilmeyen varlıklar veya enflasyona karşı koruma arayan başka bir yatırımcı grubu da olacaktır.

Bu nedenle, neredeyse tüm uzmanların ve piyasa analistlerinin konut fiyatlarında bir çöküş veya yakın vadede bir piyasa çöküşü öngördüğü Michael J. Burry'nin hikayesi şu anda çok önemli. Bitcoin ve Ether ilk küresel resesyonunu yaşamak üzere. Ancak COVID-19 krizinin panik satışları tetiklediği Mart 2020 deneyimine dayanarak, uzun vadede elinde tutanlar ödüllerin tadını çıkardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ