Modaya uygun yeni projelere yatırım yapan alıcılar, sözde NFT halı çekme veya diğer ilgili dolandırıcılıklardan zarar görür.

Modaya uygun yeni projelere yatırım yapan alıcılar, sözde NFT halı çekme veya diğer ilgili dolandırıcılıklardan zarar görür. Bununla birlikte, kripto alanının takma adlı doğası, bir çift NFT mucidinin öğrendiği gibi, iddia edilen dolandırıcıların her zaman yankı olmadan ortadan kaybolabileceği anlamına gelmez.

ABD Adalet Bakanlığı, Cuma günü bir Bitcoin halı çekme komplosu ile bağlantılı olarak iki kişiyi dolandırıcılık ve kara para aklama ile suçladı.Andre Llacuna ve Ethan Nguyen'in, "Frosties" adlı kardan adam benzeri karakterlere dayanan, takas edilemeyen jetonlar satarak yaklaşık 1,1 milyon dolar kazandıkları iddia ediliyor.

Frosties NFT'ler Hotcakes Gibi Satıyor

Frosties, OpenSea ikincil piyasasında 0,001 ETH (yaklaşık 3 $) kadar düşük bir fiyatla başlar. Başlangıçta 0,04 ETH'ye satıldılar, bu da basım sırasında yaklaşık 112 dolara eşdeğerdi. Frosties, 8,888 NFT'leri ilk kez piyasaya çıktıktan sonraki bir saat içinde tükenen, merakla beklenen bir girişimdi.Teklif, tüketicilere, 3D avatarları kullanan metaverse tabanlı bir oyun olan eşantiyonlar ve NFT'lerin gelecek sezonlarına geçişler için münhasır haklar vermekti.

Ancak, 9 Ocak'ta veya buna yakın bir tarihte yetkililer, Nguyen ve Llacuna'nın girişimi terk ettiğini ve komplodan elde edilen 1,1 milyon dolarlık Bitcoin gelirini yönettikleri diğer kripto para cüzdanlarına aktardığını iddia etti.

Günlük grafikte kripto toplam piyasa değeri 1,98 trilyon dolar 

İkisi Los Angeles'ta tutuklandığında yetkililer, bu hafta başlaması planlanan “Embers” adlı ikinci, aynı girişimin reklamını yaptıklarını söylediler.

Embers'in yol haritası, hayır kurumuna 50.000 dolarlık bir bağış ve ilk satış gelirlerinin dörtte birini tutmak için topluluk tarafından kontrol edilen bir cüzdanı içeriyor . Kızıl Haç bağışı aldığını kabul ederken, ikinci vaat daha da şüpheli görünüyor.

İlk NFT Halı Çekme Davalıları

Nguyen ("Frostie" ve diğer takma adlar olarak da bilinir) ve Llacuna ("heyandre"), halı çekme çağındaki ilk NFT sanıkları arasındadır - toplamda yaklaşık 25 milyar dolar üretmesi beklenen gelişen NFT işinde potansiyel olarak bir dönüm noktasıdır Sadece 2021'deki işlem hacmi.

Bir "halı çekme", bir projenin yazarlarının gelecekteki faydalar ve faydalar konusundaki yanlış iddialara dayanarak NFT'leri sattığı, ancak daha sonra fonlarla birlikte ortadan kaybolduğu olayları ifade eden bir terimdir.

Tipik olarak, gelecekteki faydaların düşük olasılığı göz önüne alındığında, NFT'ler sonuç olarak büyük bir değer kaybına uğrar.

Bir basın açıklamasında, ABD Avukatı Damian Williams şunları söyledi:

"Bay. Nguyen ve Bay Llacuna, yatırımcılara Frosties NFT'lerinin faydalarına söz verdi, ancak tükendikten sonra web sitesini çabucak kapattılar ve fonları transfer ettiler.”

ABD Adalet Bakanlığı geçtiğimiz günlerde ulusal bir kripto para birimi uygulama ekibi kurarak dijital varlıkla ilgili suçlara daha fazla odaklanıldığını duyurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ