Hollanda Mali Bilgi ve Soruşturma Servisi'nden (FIOD) yapılan açıklamaya göre, Amsterdam'daki kolluk kuvvetleri, ethereum karıştırma uygulaması Tornado Cash'i geliştirdiğinden şüphelenilen 29 yaşındaki bir kişiyi tutukladı.

Hollanda Kolluk Kuvvetleri Amsterdam

Hollanda Kolluk Kuvvetleri Şüpheli Tornado Nakit Devirlerini Gözaltına Aldı, Yetkililer Gelecekteki Tutuklamaların Olasılığı Hakkında İpucu Verdi

Dört gün önce, ABD Hazine Bakanlığı'nın gözlemcisi, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), ethereum karıştırma uygulaması Tornado Cash'i ve 44 ilişkili Ethereum tabanlı adresi yasakladı. Şimdi Hollanda kolluk kuvvetleri, FIOD'un Tornado Cash'i geliştirmekle suçlanan 29 yaşındaki kimliği belirsiz bir kişiyi tutukladığını açıkladı. Hollanda makamları tarafından yayınlanan basın açıklamasında, zanlının yargıç önüne çıkarılacağı belirtilirken, "birden fazla tutuklamanın ihtimal dışı olmadığı" da ima ediliyor.

Hollandalı araştırmacılar, Tornado Cash'in 2019'dan bu yana yaklaşık 7 milyar dolarlık bir ciro kaydettiğini ve kolluk kuvvetlerinin "en az bir milyar dolarlık suç kaynaklı kripto paranın karıştırıcıdan geçtiğine" inandığını söylüyor. Bireyin kimliği Amsterdam'daki yetkililer tarafından açıklanmadı, ancak Hollanda makamları, kara para aklama uygulamalarından şüpheleniliyorsa “merkezi olmayan kuruluşlar gibi gelişmiş teknolojilerin” FIOD'dan daha fazla ilgi gördüğünü vurguluyor.

FIOD basın bülteni şunları ekliyor:

Bu örgütün arkasındaki kişilerin bu işlemlerden büyük çapta kar elde ettiğinden şüpheleniliyor.

Tutuklama, 8 Ağustos'ta gerçekleşen OFAC yasağı duyurusunun ardından geldi. OFAC'ın Siber İlişkili Tanımlama raporunun ayrıntıları “OFAC'ın SDN listesine aşağıdaki kuruluş eklendi: Tornado Cash”. Ardından Github aracılığıyla açık kaynaklı Tornado Cash kod tabanında çalışan birkaç geliştiricinin hesapları askıya alındı ve bazı taahhütler yazılım deposundan silindi. Ek olarak, Circle gibi merkezi kripto işletmecileri, OFAC'ın Tornado Cash yasağıyla ilişkili olduğu iddia edilen adresleri dondurdu.

Github askıya almaları ve varlıkları dondurulduktan sonra, anonim bir Tornado Cash kullanıcısı, çok sayıda ünlüye ve tanınmış şirkete küçük miktarlarda ethereum ( ETH ) gönderdiğinde olağandışı bir bükülme oldu. Snoop Dogg, Steve Aoki, Logan Paul ve Beeple gibi ünlüler, spor ayakkabı şirketi Puma ve Ukrayna Bağış adresi gibi organizasyonların yanında toz oldu.

Puma'dan bir sözcü, şirketin yaklaşık 0.075 eterlik bir işlem aldığını açıkladı. "Puma'nın Tornado Cash ile hiçbir ticari ilişkisi yok ve ödeme konusunda önceden bilgisi yoktu. Puma sözcüsü Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada, bu konu şu anda soruşturma altında" dedi.

Hazine Yetkilisi Tornado Cash'in 'Etkili Kontrolleri Tekrar Tekrar Uygulamada Başarısız Olduğunu' İddia Etti OFAC'ın Tornado Cash Basın Bülteni, Mixer Blender.io'nun Kaldırılmasından Bahsetti

Hazine'nin terör ve finansal istihbarattan sorumlu şu anki müsteşarı Brian Nelson Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Tornado Cash'in düzenleyici politikalara uymadığını açıkladı.

Nelson, “Kamuoyunun aksi yöndeki güvencelerine rağmen, Tornado Cash, düzenli olarak ve risklerini ele almak için temel önlemler almadan kötü niyetli siber aktörler için para aklamasını durdurmak için tasarlanmış etkili kontroller uygulamakta defalarca başarısız oldu” dedi . Hazine müfettişi, "Hazine, suçlular için sanal para aklayan karıştırıcılara ve onlara yardım edenlere karşı agresif eylemlerde bulunmaya devam edecek" dedi. ABD makamları ayrıca Blender.io mikserinin yayından kaldırıldığını da kaydetti.

Tornado Cash medyadan büyük ilgi görürken, Mayıs ayında Blender.io OFAC tarafından onaylanan ilk kripto para birimi karıştırma uygulamasıydı . Aynı şekilde OFAC, Blender.io'nun cezai işlemleri düzenli olarak kolaylaştırmak için kullanıldığını iddia etti. Hazine, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı sendikası Lazarus Group'un karıştırıcıyı, Ronin köprüsü hackinden (Axie Infinity) çalınan 620 milyon dolarlık kripto fonlarını gizlemek için kullandığını açıkladı. OFAC, Tornado Cash işlemlerini Lazarus Group ile de ilişkilendirdi.

OFAC, Nisan ayında SDN listesine birkaç kripto adresi ekledi . Tornado Cash ve Blender.io'ya ek olarak, bir Amerikan vatandaşı da Kuzey Kore yaptırımlarını ihlal etmekten tutuklandı ve hapis cezasına çarptırıldı. Eski Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasasını (IEEPA) ihlal etmek için bir komplodan suçlu bulundu. Griffith, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nde (DPRK) düzenlenen bir blockchain konferansında konuştu ve Griffith, DPRK'ya "yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimi ve blockchain teknolojisini kullanma konusunda teknik tavsiye" verdiği iddia edildikten sonra düşmana yardım etmekle suçlandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ