FIOD, kişiyi suç akışlarını gizlemek ve Tornado Cash'i kullanarak kara para aklamayı kolaylaştırmakla suçladı.

Hollanda, Kripto Karıştırıcı Tornado Cash Kullanarak Kara Para Aklamaktan 29 Yaşındaki Bir Kişiyi Tutukladı

FIOD, kişiyi suç akışlarını gizlemek ve Tornado Cash'i kullanarak kara para aklamayı kolaylaştırmakla suçladı.

Kripto karıştırıcı Tornado Cash, ABD Hazinesi'nin kullanımını tamamen yasaklaması ile son zamanlarda düzenleyicilerin gözünde.

Kripto karıştırıcı Tornado Cash tüm dünyada haberlerde yer aldı. Geçen hafta ABD Hazinesi, kara para aklama için potansiyel bir araç olduğu iddiaları üzerine Tornado Cash'in tamamen yasaklandığını duyurdu.

Yakın tarihli bir gelişmede, Hollanda Mali Bilgi ve Soruşturma Servisi (FIOD), Amsterdam'da 29 yaşındaki bir geliştiriciyi tutukladı. Bireyin cezai mali akışları gizlediğinden şüpheleniliyor.

FIOD ayrıca, bireyin Ethereum tabanlı merkezi olmayan karıştırma hizmeti Tornado Cash'i kullanarak kripto para birimlerini karıştırarak kara para aklamayı kolaylaştırdığını iddia ediyor. Bu durumda birden fazla tutuklama da bir olasılıktır. FIOD'dan yapılan resmi duyuru şöyle:

Kara para aklamayı kolaylaştırabilecek merkezi olmayan kuruluşlar gibi bu ileri teknolojiler, FIOD'dan daha fazla ilgi görmektedir. Ayrıca kripto para alanında, FIOD güvenli bir finansal Hollanda anlamına gelir ve etki ve etki ile araştırır. Zanlı bugün sorgu hakiminin huzuruna çıkarıldı.

Hollanda Cumhuriyet Savcılığı, malvarlığına el koyma, ciddi dolandırıcılık ve çevre suçu suçlamalarıyla ilgili soruşturmayı yürütüyor. Son davada, FIOD henüz şüphelinin kimliğini doğrulamadı.

Tornado Cash ve Diğer Tartışmalarla İlgili Ayrıntılar

Tornado Cash, Ethereum'a dayalı bir kripto para birimi karıştırma hizmetidir. Kripto karıştırıcı, kripto para birimlerinin menşe ve hedef adreslerinin kimliğini gizler. Daha fazla kullanıcı gizliliği sağlamak amacıyla tasarlanmış olsa da, bilgisayar korsanlarının dijital varlıklarını araştırma ajanslarının gözüne düşmeden taşımaları için bir sığınak haline geldi.

FIOD'un Finansal Gelişmiş Siber Ekibi (FACT), Haziran 2022'nin başlarında Tornado Cash'e karşı zaten bir ceza soruşturması başlatmıştı. FACT, Tornado Cash'in büyük ölçekli suç para akışları için çok yararlı bir araç olduğundan şüpheleniyor. Bu, birkaç dolandırıcılık nedeniyle kripto para birimlerinin çalınmasını içerir.

FACT, Kuzey Kore'ye ait bir gruba ait birkaç hack bulduklarını söyledi. Bu, Haziran 2022'de Horizon Bridge'in 100 milyon dolarlık hacklenmesinin arkasında olduğu iddia edilen Kuzey Kore'nin çok kötü şöhretli Lazarus Grubu olabilir. Kuzey Kore'den Lazarus Group, bu tür birden fazla hack'in arkasındaydı ve Tornado Cash gibi kripto karıştırıcıları kullanarak çalınan fonları akladı. .

Tornado Cash 2019'da yeniden başladı! FACT, şimdiye kadar en az 7 milyar dolarlık bir ciro elde ettiğine inanıyor. “Soruşturmalar, en az bir milyar dolarlık suç kaynaklı kripto paranın karıştırıcıdan geçtiğini gösterdi” diye ekledi.

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, bu yıl kripto pazarındaki keskin düşüşün ortasında önlemleri sıkılaştırdı. Ayrıca, alana net bir dizi düzenleme getirmek için de çalışıyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ