Hollanda Merkez Bankası DNB, kripto para borsalarından para çekme ile ilgili kuralları sıkılaştırma kararını geri aldı.

Hollanda Merkez Bankası

Hollanda Merkez Bankası DNB, kripto para borsalarından para çekme ile ilgili kuralları sıkılaştırma kararını geri aldı.

Hollanda Merkez Bankası DNB, önlemlerin gereksiz bir müşteri gizliliği ihlali anlamına geleceği endişeleri nedeniyle kripto para borsalarından para çekme konusundaki kuralları sıkılaştırma kararını geri aldı. Bu yılın başlarında Hollanda Merkez Bankası, kripto para birimi borsaları için yeni kurallar yayınladı ve para çekme noktasında kullanıcılar hakkında daha fazla kişisel bilgi toplamalarını istedi.

Hollanda, Kripto Para Borsalarından KYC Kurallarını Sıkılaştırmalarını İstemişti

Daha önceki duyuruya göre, kripto  para borsalarından para çekme noktasında kullanıcılar hakkında daha fazla kişisel ayrıntılar istemeleri istendi. Para için bir alıcı adresi sağlamanın yanı sıra, kullanıcılardan doğrulama için adrese sahip olduklarını kanıtlayan bir fotoğraf sunmaları da istenecektir. Bununla birlikte, öneriler, yerel borsa Bitonic de dahil olmak üzere bankaya yapılan itirazlarla Hollanda'daki kripto topluluğunun dehşetiyle karşılandı. Bununla birlikte, hem Bitonic hem de Bitstamp, müşterilerin para çekme işlemlerinde yeni kuralları uygulamaya başladı.

"Müşterilerimizin Gizlilik Hakkının Ciddi Bir İhlali"

Kripto para borsası Bitonic yaptığı itiraz açıklamasında, gereksinimlerin gereksiz olduğunu ve merkez bankasının hedeflerine ulaşmak için gerekenin çok ötesine geçtiğini söyledi. "Her işlem için her adresi doğrulamanın teknik bir değeri olmadığı gerçeğinin yanı sıra, müşterilerimizin gizlilik hakkının da ciddi bir ihlalidir." Sonuç olarak, Rotterdam'daki bir yargıç itirazın haklı olduğuna ve merkez bankasının itirazı dikkate alması ve altı haftalık bir süre içinde buna göre yanıt vermesi gerektiğine karar verdi. DNB, önceki pozisyonunu tersine çevirerek, önlemlerin "bir kurumun bu standardı risk odaklı bir şekilde uygulaması gerektiği takdirine yeterince adalet sağlamadığını" söyledi.

Kripto para alanına yönelik olarak en büyük eleştirilerden birisi bilindiği üzere işlemlerin arkasında kimin olduğunun bilinmemesidir. Burada özellikle Bitcoin borsaları yasal prosedürlerin bir gereği olarak müşterilerinin bilgilerini almak zorunda kalıyorlar. Çoğu borsa gerekli bilgileri alarak hesap açma yoluna gidiyor. Aslında bu adımlar işlemlerin hem güvenliği hem de olumsuz bir durumda karşılaşıldığında çözümü için son derece önemli. Atılacak olan yasal adımlarla kripto para birimleri alanı eğer yasal olarak bütün zeminleri sağlanırsa alana daha fazla para yağacak ve koinlerin fiyatı daha da değerlenecektir. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ