Coinbase, şirketin yakın zamanda müşterini tanı (KYC) yönergelerini gözetimsiz cüzdanlara uygulayan bir yasa olan 1977 Yaptırım Yasasına uymak için Hollanda'daki müşteriler için bir dizi değişiklik yapmayı planladığını duyurdu.

Hollanda Merkezli Coinbase Müşterileri, Platformdan Kripto Aktarırken KYC Verilerini Göndermeleri Gerekecek

Hollanda'da yaşayan bir kişi Coinbase aracılığıyla üçüncü bir taraf cüzdana kripto göndermek isterse, cüzdan sahibinin adını, transferin amacını ve alıcının tam ikamet adresini tanımlamalıdır.

27 Haziran'da Coinbase, Giden Kripto Transferleri için Hollanda'da KYC Bilgisinin Gerekli Olacağını Söyledi

Dutch Coinbase müşterileri KYC bilgisi sağlamazlarsa, üçüncü taraf veya gözetimsiz cüzdanı olan kişilere para göndermekte zorlanabilirler. 27 Haziran 2022'den itibaren Coinbase, Hollanda'daki kullanıcıların Coinbase platformu dışındaki bir cüzdana kripto göndermeyi planlıyorlarsa KYC verilerini sağlamalarını isteyecek.

Coinbase, şirketin yerel düzenlemelere uyması gerektiği için yeni kuralların uygulandığını söylüyor. Kara Para Aklama ve Terörün Finansmanını Önleme Yasası (Wwft) ile birlikte 1977 Yaptırımlar Yasası, sanal varlık hizmet sağlayıcılarının (VASP'ler) gözetim dışı ve üçüncü taraf cüzdanları içeren giden işlemler hakkında KYC verilerini sağlamasını gerektirir.

1977 Yaptırımlar Yasası, Hollanda Finansal Piyasalar Kurumu (AFM) ve Hollanda Merkez Bankası (DNB) tarafından kodlanmıştır. Bu, Coinbase'in veya bu konudaki herhangi bir Hollandalı VASP'nin kripto transferinin kime gideceğini ve işlemin amacını tanımlaması gerektiği anlamına geliyor.

Coinbase yeni kuralı Hollandalı müşterilere uyguladığında, transferin kendilerine gönderildiğini belirten bir kutuyu işaretleyebilirler. Ancak Hollandalı Coinbase müşterisi, Coinbase dışından başka bir kişiye para göndermek isterse kimlik bilgilerini sağlamalıdır.

Jeff Garzik, KYC Kuralının Hollanda'nın Ötesine Genişlemesini Bekliyor

Coinbase'in Hollanda müşterilerine yönelik blog gönderisi, "tam ad", "aktarım amacı" ve "alıcının tam ikamet adresi" sağlamaları gerektiğini söylüyor. Kişi adresi bilmiyorsa, devam etmeden önce durup bilgi alması gerekir.

Kripto ticaret platformunun blog yazısı, “Hollanda'daki bir müşterinin Coinbase değişim hesabından Coinbase tarafından kontrol edilmeyen bir adrese kripto gönderdiği tüm işlemler için ek bilgi toplamamız gerekiyor” diye açıklıyor.

Yeni kural yalnızca Hollanda'daki müşteriler için geçerli olsa da, düzenleyici yaklaşımın diğer ülkelerde de olabileceği endişesi var.

Eski Bitcoin Core geliştiricisi Jeff Garzik Twitter'da “Şimdilik sadece Hollanda, ancak bunun genişlemesini bekliyoruz” dedi . “Coinbase'i suçlamayın, çoğu kripto kullanıcısı için antitetik olduğunu biliyorlar ve bunu gönüllü olarak yapmazlar. Seyahat Kuralı uygulaması çirkin bir savaş alanı olacak. LEA, tüm işlemlerde tüm tarafları gözetlemek istiyor.”

Garzik şöyle ekledi :

Güncel topluluk tavsiyesi: Daima kendi cüzdanınızdan para yatırın ve cüzdanınıza çekin. Güvenlik, gizlilik ve muhasebe nedenlerinin yanı sıra yasal nedenlerle de iyi bir fikirdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ