2019'dan bu yana Bitcoin fiyatındaki değerlenme nedeniyle, Hollanda Üniversitesi ödenen fidyeden daha fazlasını geri aldı.

Hollanda Üniversitesi, Küçük Kazançlar Elde Ederken Bitcoin Fidye Yazılımı Ödemesini Kurtardı

2019'dan bu yana Bitcoin fiyatındaki değerlenme nedeniyle, Hollanda Üniversitesi ödenen fidyeden daha fazlasını geri aldı.

Hollanda Maastricht Üniversitesi, geri kazanılan tüm fonların ihtiyacı olan öğrencilere yardım etmeye gideceğini söyledi.

Hollanda Maastricht Üniversitesi, 2019 yılında bir fidye yazılımı pisliğine ödediği tüm Bitcoin'leri dikkate değer bir başarı ile geri aldı. Aralık 2019'da üniversite, personelinin ve öğrencilerinin araştırma verilerine, kütüphane kaynaklarına ve e-postalara erişmesini engelleyen bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

Bilgisayar korsanının tüm verileri silme tehdidiyle karşı karşıya kalan üniversite, 200.000 € ödül ödemeye karar verdi. Bunu yayınlayın, yakında normal operasyonlarına devam edebildiler.

Ancak, Maastricht Üniversitesi daha sonra konuyu araştırmak için araştırmacılarla el ele verdi. Üniversite, Hollanda polisi ve Cumhuriyet Savcılığı ile işbirliği yaptı. Basın bülteninde şu notlar yer alıyor:

İşlem sonunda bir şüpheliye işaret eden izler bıraktı. Savcılık ve polis soruşturması temelde dijitaldi, ancak aynı zamanda finansal ve taktik stratejiler de kullandı. Kısa süre sonra arama Hollanda dışına çıktı ve verilerin toplanabileceği çeşitli ülkelerle yakın bir uluslararası işbirliği kuruldu.

İki yıllık çabaların ardından Üniversite, bu hesapların içeriğini ve kripto paranın bir kısmını güvence altına almayı başardı. Geri kazanılan BTC, ödenen fidyenin yalnızca beşte biri olmasına rağmen, takdir edilen BTC fiyatı nedeniyle değeri 500.000 Euro'dur.

Kazançları Öğrencilere Fayda Sağlamak İçin Kullanma

Üniversite, BTC'nin tamamını geri almak için hala yasal işlem yürütüyor. Hollanda üniversitesi, elde edilen karların ihtiyacı olan öğrenciler için bir fona aktarılmasına karar verdi. Gelişme hakkında konuşan Maastricht Üniversitesi Başkan Yardımcısı Bos şunları söyledi:

Siber saldırı, öğrencilerin eğitim süreçlerinde ne kadar savunmasız olabileceğini, ancak kesinlikle finansal olarak da gösterdi. O zamandan beri yaşadığımız krizler, bu kırılganlığın altını daha da çizdi. Bunun ışığında Yönetim Kurulu, bu fonların ihtiyaç sahibi öğrencilere yardımcı olmak için kullanılmasını çok uygun görmektedir.

Kağıt üzerinde, Hollanda Üniversitesi ödenen fidye karşılığında iki kattan fazla kâr elde etti. Ancak üniversite, “saldırı sonucunda üniversitenin gerçekte maruz kaldığı zarardan önemli ölçüde daha az” dedi. Şu anda, ele geçirilen fonlar Cumhuriyet Savcılığı'nda bulunuyor. Hollanda Adalet Bakanlığı, fonların UM'ye taşınması için yasal bir işlem başlattı.

Bu, kurumların kayıp Bitcoin'i kurtarmak için çalıştığı ilk olay değil. Bu yılın başlarında, ABD Adalet Bakanlığı, Bitfinex kripto borsasının 2016 hacklenmesiyle bağlantılı olarak 3,6 milyar doların üzerinde Bitcoin ele geçirdi. Rapora göre yetkililer, bilgisayar korsanları tarafından yönetilen ve kontrol edilen bir çevrimiçi hesaba erişim sağladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ