Hollandalı bir banka müşterileri için Kripto Para Cüzdanı geliştirecek!?

Büyük Bir Hollandalı Banka Müşterileri İçin Bir Kripto Para Cüzdanı Düşünüyor

Hollandalı çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetler şirketi olan Rabobank, Hollanda'nın Utrecht kentinde bulunuyor ve online bankacılık sisteminde kripto para cüzdanı sağlama üzerinde çalışıyor.

Gıda ve tarım finansmanı ve sürdürülebilirlik odaklı bankacılıkta küresel bir lider olarak değerlendirilen Rabobank, dünyanın en büyük 25 finansal kuruluşu arasında yer alıyor. Banka, bir dizi finansal hizmeti sunan 7 milyondan fazla Hollandalı bireysel ve kurumsal müşteriye hizmet veriyor. Global olarak, Rabobank grubu 44 ülkede faaliyet gösteriyor.

Halihazırda konsept geliştirme ve pazar araştırması safhasında olan Rabobit projesi, bankanın müşterilerinin kripto paralarını, Rabobank'ın ev sahipliği yaptığı güvenli online bankacılık ortamında saklayabilmesine olanak tanıyor. Kullanıcılar, geleneksel para birimlerini ve kripto para birimlerini tek bir yerde saklayabilecek ve hem geleneksel hem de kripto para birimleri gönderip  alabilecekler. Bir banka hesabı aracılığıyla tüm fonlarına erişebilecekler. Rabobit cüzdanı Rabobank uygulamalarıyla entegre olarak çalışacak.

Bir Rabobank haber bülteni, Rabobit'in Rabobank'ın Moonshot ivme programının bir parçası olduğunu ortaya koyuyor. Bu programda, bankanın çalışanları yenilikçi fikirler önermekte ve en iyi fikirler müşterilerin ilgisini çekmektedir. Moonshot fikirlerinin kısa bir listesi Mart 2018 başında derlenecek. Haziran ayı ortasında, bazı Moonshot fikirleri ürün veya hizmetler geliştirilmek üzere seçilecek.

Rabobit, daha fazla gelişme için düşünülen 22 fikirden sadece biri. Fikir şu anda bir ön müşteri anket aşamasındadır: Rabobank çalışanları, hem şahsen (sokak araştırması) hem de online görüşmelerle Rabobit'teki kamuoyunu değerlendirmekte ve kripto para birimleri kullanımıyla ilişkili riskleri araştırmaktadır. Rabobank haber bülteni, Rabobit'i uygulamak için henüz resmi bir karar bulunmadığını da vurguluyor.

Rabobank'ın seçim projesinin nihai sonucu ne olursa olsun, bankanın bir kripto para cüzdanı geliştirmeyi düşündüğü gerçeği önemlidir. Ayrıca, Rabobank'ın daha önce Bitcoin ve kripto para birimleri üzerinde negatif bir konumda bulunduğu belirtildi. Bir Rabobank temsilcisi geçen ay şu açıklamalarda bulundu:

"Mülkiyet ve değer transferi tamamen anonimdir ve bir hükümet gibi üçüncü taraflar tarafından denetlenmekten kaçınmalıdır. Bu, kripto paraların Rabobank tarafından belirlenen en yüksek uyum standartlarına uymadığı anlamına geliyor."

"Kripto para alışverişi veya ödemelerin geleceği" başlıklı resmi bir Rabobank sayfası kripto para birimine daha açıktır. Rabobank IT'nin inovasyon kolunda çalışan Roel Steenbergen, "Uzmanlara ve yatırımcılara göre internetin başladığı 1990'ların ortalarıyla karşılaştırılabilecek yeni bir olgunun başlangıcını görüyoruz" dedi. Steenbergen, "Bunu, bir tehdide kıyasla daha çok fırsat olarak görüyoruz" dedi. Steenbergen, eski ve yeni dünyanın birbirini bulması gerekeceğini ve aşina olduğumuz diğer para biçimleriyle birlikte şifrelemenin var olacağını da sözlerine ekledi.

Ortaya çıkan teknolojilerin her zaman başarıya ulaştığı Rabobank gibi büyük kurumlarda farklı görüşlerin bir arada olması şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, Rabobank sonunda Rabobit projesine yeşil ışık yaktığında ve kripto para cüzdanını uygularsa ve Rabobit bankanın müşterileri arasında popüler olursa, diğer büyük bankaların kendi benzer kripto para geliştirmeleri  üzerinde çalışabileceği düşünülebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ