Hollanda makamları kısa süre önce Tornado Cash'in geliştiricisi Alexey Pertsev'i tutukladı.

Hollandalı Yetkililer Tarafından Tutuklanan Tornado Cash Geliştiricisine Destek Göstermek İçin Amsterdam

Hollanda makamları kısa süre önce Tornado Cash'in geliştiricisi Alexey Pertsev'i tutukladı. Buna karşılık, merkezi olmayan finans  DeFi  toplayıcısı 1inch, destek göstermek ve tutuklamayı protesto etmek için bir miting düzenliyor.

ABD Hazine Bakanlığı geçtiğimiz günlerde kara para aklamadaki rolü nedeniyle kripto karıştırma platformu Tornado Cash'e bir saldırı başlattı. Ayrıca Bakanlık, Amerikan vatandaşlarının platforma erişimini engelledi. Davayla ilgili soruşturmanın bir parçası olarak, Tornado Cash aracılığıyla kara para akladığı şüphesiyle 29 yaşındaki bir adam Hollanda Mali Bilgi ve Soruşturma Servisi  FIOD  tarafından tutuklandı. İlginç bir şekilde, tutuklanan adamın Tornado Cash'in geliştiricisi Alexey Pertsev olduğu iddia edildi.

Haberlere göre, Pertsev'in kocası olduğunu doğrulayan Ksenia Malik, kendisinin hâlâ "dolandırıcılık, çevre suçu ve malvarlığına el koyma şüphelerini" araştırdığını iddia eden yetkililerin elinde olduğunu açıkladı.

Bu tutuklama, merkezi olmayan finans  DeFi  toplayıcı 1inch'in arkasındaki ekip de dahil olmak üzere birçok geliştirici tarafından eleştirildi. Kararı protesto etme, geliştiricilerin açık kaynaklı yazılım oluşturma hakkı için mücadele etme ve Pertsev'e destek gösterme çabalarının bir parçası olarak 1inch, Amsterdam'da bir miting düzenledi. Raporlara göre, rallinin 20 Ağustos 2022'de başlaması bekleniyor.

Girişim kapitalisti, Tornado Cash geliştiricisinin tutuklanmasını destekliyor. Gazetecilere verdiği röportajda Malik, yetkililerin Pertsev ile temasa geçmesini tamamen engellediğini açıkladı. "Kısa bir arama bile yok," dedi.

Bir kişinin açık kaynak kodu yazdığı için tutuklanabilmesi benim için çok beklenmedik bir durum. Ayrıca, kocasına destek gösterdikleri için 1inch dahil herkese minnettarlığını dile getirdi. Ayrıca, mitingin açık kaynak kodu hakkında olumlu kamuoyu oluşturmasını ve ayrıca Pertsev'in adaletsizliğine dikkat çekmesini umuyor.

Mümkün olduğu kadar çok insanın tutuklama ve yanlışlığının nedenlerini bilmesini sağlamak için tanıtım yapmak istiyoruz. Her açık kaynak geliştiricisi ve diğer birçok kişi bu suçlamadan etkilenebileceğinden, bu ciddi bir sorundur.

Ancak tutuklanması, risk sermayedarı Kevin O'Leary de dahil olmak üzere bazı kişiler tarafından desteklendi. Ona göre, kurumsal sermayeye istikrar getirebileceği için yetkililerin kararı çok gerekli. Ayrıca kripto gizlilik araçlarının “ilkel düzenleme güçleriyle uğraştığına” inanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi'nin (OFAC) yaptırım listesine birkaç Tornado Cash adresi koydu. Aracı kullanan Amerikan vatandaşları 10 ila 30 yıl hapis ve 50.000 ila 10.000.000 dolar para cezasıyla karşı karşıya. ABD Hazinesi, suçluların hizmeti 2019'dan bu yana 7 milyar doların üzerinde kripto para aklamak için kullandığını açıkladı.

Duyuruyu takiben, USDC stablecoin ihraççısı Circle, Tornado Cash'in 44 adresine bağlı 75.000 USDC'yi dondurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ