Tek kişilik bir kripto para tasarruf platformu, Hollanda’nın Avrupa’daki AMLD5 anti-para yasalarının uygulanması arasında çalışmayı durduracağını duyurdu.

Hollanda

Tek kişilik bir kripto para tasarruf platformu, Hollanda’nın Avrupa’daki AMLD5 anti-para yasalarının uygulanması arasında çalışmayı durduracağını duyurdu.

Hollanda Bitcoin (BTC) tasarruf platformu Bittr, Hollanda’nın AB’nin AMLD5 kara para aklama veya AML düzenlemelerini uygulamaya koyması öncesinde operasyonları durdurmaya karar verdi.

Bittr’in kapatılması, Hollanda’nın AMLD5’in uygulanmasına yönelik eleştirilerini izliyor.

Bittr’in kurucusu Ruben Waterman 22 Nisan’da platformun 28 Nisan’da kapanacağını bildirdi.

Waterman, müşterileriyle ilgili “[28 $] değerinde Bitcoin kadar az satın alanlar bile hassas tanımlayıcı veriler toplamaya zorlanıyor.

Waterman, AMLD5 tarafından zorunlu kılınan değişikliklerin bazılarını yapmaya istekli olduğunu belirtirken, tek kişilik işinin KYC belgelerini şirket içinde yönetmek veya bir uyum görevlisi kiralamak için kaynaklara sahip olmadığını iddia ediyor.

AMLD5 cihazının birleşik bir AML çerçevesi getirerek bölgesel düzeyde düzenleyici açıklığı artırması amaçlanırken, ulusal düzeyde mevzuatın farklı uygulamaları AMLD5'in farklı yargı bölgelerinde benzersiz yorumlarının geçirilmesine yol açmıştır.

Waterman, düzenlemelerin başlangıçta birkaç değişiklikle Hollandaca'ya çevrildiğini belirtiyor. Ancak, endüstri ve DNB'nin (Hollanda merkez bankası) halka danışmasından sonra her türlü düzenleme eklendi.

Yeni yönergeler, yaklaşık 50 Hollanda merkezli kripto şirketinin merkez bankası denetimi için yaklaşık 1.8 milyon dolar ücret ödemesini ve maliyetlerin her firmanın kripto para birimi işlemlerinin cirosuna göre dağıtılmasını zorunlu kılıyor.

Girişinden önce, yeni kurallar Holland'ın kripto endüstrisini etkiledi ve türev brsası, Deribit ve madencilik havuzu SimpleCoin'in kapatılmasında etkili oldu.

 Waterman, Bittr'yi Avrupa'nın başka yerlerine taşınmayı düşünebileceğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ