Bu rehberimizde Holochain nedir, Holochain nasıl alınır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Holochain Rehberi: Holochain (HOT) Nedir, Holochain (HOT) Nereden Alınır?

Holochain tamamen dağınık, uçtan uca depolanan uygulamalar geliştirme sürecinde yazılımcıların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan açık kaynak bir kütüphanedir. 

BitTorrent ve Git’in sahip olduğu çeşitli avantajların bir arada harmanlandığı bu sistem geleneksel blockhain zincirinden daha esnek, ölçeklenebilir ve verimli uygulamalar geliştirmeye imkân tanımasıyla öne çıkıyor. dApps olarak da bildiğimiz bu uygulamaların şaşırtıcı derecede hızlı çalışmasını sağlayan Holochain’in işlem hacmi ise her geçen gün büyümeyi sürdürüyor.

Tahmin edilebileceği üzere Holocoin ismini hologram teknolojisinden alıyor. Her bir ışık hüzmesinin birleşerek hologram görselini meydana getirmesi gibi Holochain de peer-to-peer teknolojisiyle ağ üzerindeki herkesi sistemin bir parçası olarak değerlendiriyor. Bu sayede blockhain ağının en büyük dezavantajları arasında yer alan ölçeklenebilirlik, hız ve performans değerleri Holochain’de optimize edilebiliyor.

Holochain ne maksatla kullanılabilir?

2017 yılında temelleri atılan Holochain’in geliştirici ekibi, kurdukları bu blockhain alternatifi yapıyı daha çok aşağıdaki uygulamalar için ideal görüyorlar:

  • Sosyal ağlar
  • Tedarik zincirleri
  • Uber ve Airbnb gibi, uçtan uca işleyen platformlar
  • Oylama sistemleri
  • İş akışı düzenleme ve geri dönüş toplama sistemleri ile çeşitli kamu kuruluşları

Holochain nereden alınır?

Aşağıda Holochain alıp satabileceğiniz borsalar listelenmiş durumda. Tabi ki eğer sık sık al sat yapmıyorsanız koinlerinizi güvenlik açısından oluşturacağınız bir cüzdanda saklamanızda fayda var. Github üzerinden tüm kaynaklarına ulaşabileceğiniz açık kaynak Holochain’in dijital para birimi Holo diye adlandırılıyor ve borsalarda HOT kısaltmasıyla işlem görüyor. Binance, FatBTC, Coinzo, Hotbit, GDAC ve Bilaxy borsaları üzerinden an itibariyle HOT/ETH ve HOT/BTC alım satımı yapabilmek mümkün. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ