Honduras Merkez Bankası, kurumun ülkedeki kripto para birimlerinin kullanımıyla ilgili duruşunu netleştirmeye çalışan bir bildiri yayınladı.

Honduras Merkez Bankası, Kripto Para Kullanmanın Tehlikeleri Hakkında Uyardı

Kuruluş, bu tür araçların diğer ülkelerde elde ettiği popülerliğe rağmen, kripto para birimlerinin herhangi bir desteği olmadığını ve yüksek düzeyde oynaklıktan da etkilendiğini belirtiyor. “Onlarla yapılacak herhangi bir işlem, onu yapan kişinin sorumluluğu ve riski altında olacaktır.”

Honduras Merkez Bankası, Kripto Para Birimi Konusundaki Duruşunu Netleştirdi

Bazı ülkeler kripto para birimlerini ekonomik sistemlerinin bir parçası olarak düzenlemek ve entegre etmek için harekete geçerken, diğerleri hala bu entegrasyona karşı çıkıyor. Honduras Merkez Bankası kısa süre önce Honduras topraklarında kripto para birimlerinin kullanımı konusundaki konumunu netleştiren bir bildiri yayınladı. Örgüt, ulusal yasalara göre para basmaya ve verimli bir ödeme sisteminin varlığını garanti etmeye yetkili tek kurumun Honduras Merkez Bankası olduğunu bildirdi.

Honduras'ta kripto para birimleri hala yasal bir gri alanda, varlıkları henüz herhangi bir faturada kabul edilmedi. Bu nedenle banka, vatandaşları bu konuda uyardı ve şunları söyledi:

Kripto para varlıklarının desteği yoktur, düzenlenmezler ve kullanımları garanti edilmez, bu nedenle ulusal yasaların sağladığı korumadan yararlanamazlar.

Yükselen Popülarite

Kuruluşun bahsettiği bir diğer sorun, kripto varlıklarının oynaklığı ile ilgili. Honduras Merkez Bankası, bu varlıkların 2021'den beri olduğu gibi aniden değer kaybedebileceğini ve piyasada %60'tan fazla kayıp yaşayabileceğini belirtiyor. Aynı şekilde banka, bu araçların ödeme yöntemi olarak kullanılmasını da eleştiriyor ve şöyle açıklıyor:

Onlarla yapılacak herhangi bir işlem, onu gerçekleştiren kişinin sorumluluğunda ve riski altında olacaktır.

Honduran Bankası'nın bu tepkisi, ülkedeki kripto para birimi kullanımının artan popülaritesinden kaynaklandı. Aslında, Honduras'ta bir kripto-ekonomik bölge olan Prospera, bitcoin'i yasal para olarak benimseyerek vatandaşlarının BTC ile vergi ödemesine izin verdi ve onları kullanımında sermaye kazancı vergisinden muaf tuttu. Bununla birlikte, ülke bir bütün olarak bitcoin'i yasal bir para olarak kabul etmedi.

Bununla birlikte, bazı medya kuruluşlarının Honduras başkanı Xiomara Castro'nun bitcoin'i yasal para olarak ilan ettiğini bildirdiği Mart ayında, bu tür yasal para kabulünün meyve vermeye geldiğine dair söylentiler vardı. Ancak bu söylentilerin merkez bankası tarafından dikkate alınmaması, bunun doğru olmadığını netleştirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ