Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), bankaları kripto para şirketlerine hizmet vermeye çağırdı. 27 Nisan'da HKMA, kurumsal müşterilerin bankacılık hizmetlerine erişimine ilişkin bir genelge yayınladı.

Hong Kong

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), bankaları kripto para şirketlerine hizmet vermeye çağırdı. 27 Nisan'da HKMA, kurumsal müşterilerin bankacılık hizmetlerine erişimine ilişkin bir genelge yayınladı.

Belgede düzenleyici kurum, "AI'lar" olarak anılan yetkili kurumların Kara Para Aklamayı Önleme çabalarında risk temelli bir yaklaşım benimsemesini şart koşuyor.

HKMA ayrıca Hong Kong'daki kurumları piyasa gelişmelerine dikkat etmeye ve kripto para piyasası gibi yeni sektörlere ileriye dönük bir yaklaşım benimsemeye çağırdı. Hong Kong merkez bankası, kurumlardan bankacılık hizmetleri alma konusunda dijital varlık hizmeti sağlayıcılarına (VASP'ler) yardımcı olmalarını özellikle talep etti ve şunları belirtti:

"AI'lar, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından lisanslanan ve düzenlenen VASP'leri, Hong Kong'daki banka hesaplarına olan meşru ihtiyaçları konusunda desteklemeye çalışmalıdır."

Düzenleyici, müşteriler üzerinde gereksiz bir yük oluşturmamak için müşteri durum tespiti (CDD) önlemlerinin müşterilerin risk düzeyiyle orantılı olması gerektiğini vurguladı.

HKMA, örneğin, bir VASP, Hong Kong'un yeni kripto düzenleyici rejimi kapsamında bir lisans başvurusunda bulunduysa ve yalnızca kendi kurumsal kullanımı için bir hesap açmak istiyorsa, AI'ların hizmeti onaydan önce sağlaması gerektiğini söyledi.

Buna ek olarak, açıklama bankaları, yeni endüstrileri veya belirli ulusları geri çeviren “toptan risk azaltma yaklaşımından” kaçınırken, kripto endüstrisini desteklemek için personel eğitmeye ve özel bölümler oluşturmaya teşvik etti.

Haber, Hong Kong'un perakende yatırımcıların Bitcoin gibi kripto para birimleri alıp satmasına resmi olarak izin verecek yeni kripto düzenlemelerini benimsemeye hazırlanırken geldi.

Daha önce bildirildiği gibi, yeni kripto lisanslama rejiminin 1 Haziran 2023'te yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Hong Kong aktif olarak kripto şirketlerini çekerken, Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı büyük küresel yargı bölgeleri sektörü kısmen engelledi. Coinbase de dahil olmak üzere birçok büyük borsa, hükümetin kripto parayla ilgili net düzenlemeler geliştirme konusundaki isteksizliği nedeniyle ABD'den ayrılmayı düşündü.

Andreessen Horowitz tarafından hazırlanan bir rapora göre, ABD merkezli küresel kripto geliştiricilerin payı 2018'den 2022'ye kadar %26 azaldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ