Hong Kong'un menkul kıymetler düzenleyicisi, yatırımcıları, takas edilemeyen tokenler (NFT'ler) ile ilişkili risklere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Hong Kong Düzenleyicisi, Yatırımcılara NFT

NFT'ler 'Koleksiyon Öğeleri ve Finansal Varlıklar Arasındaki Çizgiyi Aşıyor'

Bir Hong Kong düzenleyicisi, NFT'lerin diğer sanal varlıklarla ilişkili risklerle karşı karşıya olduğunu ve yatırımcıların bu tür riskleri tam olarak anlamadıkları takdirde bu varlıklara yatırım yapmamaları gerektiğini söyledi.

Interface News tarafından hazırlanan bir rapora göre, Hong Kong Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (HKSRC), bu risklerden bazılarının ikincil piyasada likidite eksikliği, değişken fiyatlar, NFT'lerin fiyatlandırmasında şeffaflık eksikliği ve bilgisayar korsanlığı risklerini içerdiğini söyledi.

Düzenleyicinin uyarısı, HKSRC'nin bazı NFT'lerin benzersiz niteliklere sahip olduğunu gözlemlediğini söylemesinin ardından geldi. Bunu açıklayan raporda, “bazı NFT'ler, menkul kıymetlere benzer yapılarla alt bölümler veya homojenlik veya özellikle 'kolektif yatırım planları' tokenize edilmiş NFT'ler kapsamındaki çıkarlar gibi tahsil edilebilir varlıklar ve finansal varlıklar arasındaki çizgiyi aşıyor” dedi.

Rapor, bir NFT'nin "kolektif bir yatırım planı kapsamında bir menfaat oluşturduğu" kabul edilirse, bunun herhangi bir pazarlaması veya dağıtımının "düzenlenmiş bir faaliyet" teşkil edebileceğini belirtmeye devam etti. Düzenleyiciye göre, bu tür bir düzenlemeye tabi faaliyeti yürüten herhangi bir kişinin lisanslı olması gerektiği yönündedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ