Hong Kong, e-Hong Kong Doları (e-HKD) teknik incelemesini yayınlayarak Merkez Bankası dijital para birimine (CBDC) doğru büyük bir adım attı.

Hong Kong, e-Hong Kong Doları (e-HKD) teknik incelemesini yayınlayarak  Merkez Bankası dijital para birimine (CBDC) doğru büyük bir adım attı.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Hong Kong, e-Hong Kong Doları (e-HKD) teknik incelemesini yayınlayarak  Merkez Bankası dijital para birimine (CBDC) doğru büyük bir adım attı. Teknik inceleme, CBDC'nin teknik yönlerini ve işlem izlenebilirliği ve gizliliğine bakmak da dahil olmak üzere politika hususlarını özetlemektedir. Özel idari bölgenin fiili Merkez Bankası olan Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), 2017'den beri CBDC'leri inceliyor.

HKMA, bir CBDC'nin Fizibilitesini Araştırıyor

LionRock Projesi kapsamında HKMA, bir CBDC'nin fizibilitesini ve sağlam finansal hizmetler sektörü için ne anlama geleceğini araştırdı. Ayrıca, sınır ötesi ödemeler için bir CBDC kullanımını incelemek için anakara Çin ve Tayland da dahil olmak üzere diğer ülkelerle el ele verdi. HKMA, dört yıldır CBDC'leri incelemesine rağmen, bu yıl Haziran ayında perakende CBDC üzerinde çalışmaya başladı. Banka, "e-HKD: Teknik bir bakış açısı" başlıklı teknik incelemesi ile "e-HKD'yi dağıtmak için altyapının inşasına uygulanabilecek potansiyel mimarileri ve tasarım seçeneklerini" araştırıyor.

Teknik İnceleme, Bankanın Bir CBDC Yayınlarken Karşılaşacağı Bazı Zorlukları Listedi

HKMA ve BIS İnovasyon Merkezi'nin Hong Kong Merkezi arasında ortak bir çaba olan teknik inceleme, aynı zamanda bir CBDC yayınlarken bankanın bazı zorluklarını da listeliyor. Anonimlik, takma ad, meta veri gizleme ve işlem gizliliği ile ilgili sorunlar dahil olmak üzere mahremiyet ve izlenebilirliğin dengelenmesini içerir. HKMA, dijital para biriminin aşırı ihracının önlenmesi, defterler arası senkronizasyon, izlenebilirliği korurken gizliliğin korunması, CBDC'nin dağıtımı ve daha fazlası gibi sorunları ele almayı amaçlamaktadır. Ayrıca, mevcut eski sistemlerle birlikte çalışabilirliği keşfetmesinin yanı sıra ölçeklenebilirliği, performansı, siber güvenliği, uyumluluğu ve sağlamlığı üzerinde çalışması gerekecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ