Blok zincirinin merkeziyetsiz yapısı, Hong Kong'daki vatandaşların ana akım bir medya kuruluşundan gelen yeni bir sansür dalgasıyla mücadele etmesine yardımcı oluyor.

Hong Kong

Blok zincirinin merkeziyetsiz  yapısı, Hong Kong'daki vatandaşların ana akım bir medya kuruluşundan gelen yeni bir sansür dalgasıyla mücadele etmesine yardımcı oluyor.

Blockchain teknolojileri, siyaset dahil olmak üzere birçok yönden dünyada devrim yaratıyor ve şimdi Hong Kong'daki insanlar, Çin hükümetinin merkezi gücüne karşı savaşmak için blok zincirini kullanıyor. Hong Kong vatandaşları, bir dizi sosyal talep için mücadele ediyor ve Çin hükümetinin isyankar vatandaşlar ve yetkililer arasındaki çatışmalarla ilgili tarihi kayıtları silme girişimi karşısında anılarını saklamak için blok zincirinin ademi merkeziyetçilik özelliklerinden yararlanıyorlar.

Hong Kong kamu yayıncısı RTHK eski verileri siliyor

Bu ayın başlarında, Hong Kong kamu yayıncısı RTHK, sunucularında ve YouTube ve Facebook gibi sosyal ağlarda depolanan tüm videoları ve içeriği bir yıldan uzun süre silme kararını açıkladı. Yayıncının bir sözcüsüne göre, bu tartışmalı hareket, sosyal medya içeriğini şirketin yalnızca 12 ay süreyle içerik depolamaya yönelik kendi iç politikalarıyla uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor. Ana akım medya kuruluşu, Hong Kong vatandaşlarının söylediği gibi tarihi silmeye çalışıyor. Hong Kong'daki sosyal ayaklanma, bu bölgenin tarihi için önemli bir siyasi olgudur. Bu tür bir sansür muhalefetin çoğunu etkiledi ve birçok kullanıcı, Yuen Long saldırıları gibi özel olayları ve şovları yedeklemek için acele etti.

İnsanlar, önemli olayların kapsamını saklamak için blockchain kullanıyor

Quartz'ın bir raporuna göre, Hong Kong'daki insanlar, önemli olayların kapsamını saklamak ve bu tür içerikleri devlet sansüründen korumak için blockchain kullanıyor. 2018'in başlarında, birisi cinsel istismar vakasıyla ilgili ihbarları durdurması için öğretmenlerinden gelen baskıları kınayan bir öğrenci tarafından yayınlanan açık bir mektubun içeriğini kaydetmek için bir Ethereum işlemi kullandı. Mektup sosyal ağlardan kayboldu ancak Ethereum'un blok zinciri kayıtlarında kalıcı olarak kaldı. Bu durum blockchain’de hiçbir verinin kaybolmayacağını ve sansürün uygulanmayacağını göstermesi açısından ilgi çekici bir duruma işaret ediyor. Diğer taraftan yapılan müdahalenin neticeye ulaşamaması da artık engellemelere karşı verilen özgürlük mücadelesinin ne kadar değerli ve önemli olduğunu da ortaya koyuyor. İlerleyen günler blok zincirine kaydedilen verilerin kaybolmaması ve güvenli olması açısından daha özgür ve baskının engellendiği günler olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ