Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), yüksek kaldıraçlı kripto vadeli işlem sözleşmeleri hakkında bir uyarı yayınladı.

Hong Kong

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), yüksek kaldıraçlı kripto vadeli işlem sözleşmeleri hakkında bir uyarı yayınladı. Regülatör, bu tür ürünlerin ortalama bir yatırımcı için çok yüksek bir risk olduğunu düşünmekte ve bu nedenle, bunları sunan bir işletme için lisans almanın mümkün olmadığını söylemekte.

Haber, SFC'nin CEO'su Ashley Alder tarafından detaylandırılan parçalı yeni düzenleyici önlemleri takip ediyor. En az bir ürün sunan kripto varlık borsası, vadeli işlem sözleşmesi olarak kabul ediliyor veya menkul kıymet olarak kabul edilen bir varlık şimdi düzenleyicinin onayına başvurmak zorunda kalıyor.

SFC, Hong Kong Yatırımcılarını Düzenlenmeyen Kripto Vadeli İşlem Sözleşmelerine Karşı Uyardı

SFC yüksek kaldıraçlı vadeli işlem sözleşmelerine karşı uyarısını bugün erken saatlerde web sitesinde yayınladı. Uyarı, Düzenleyicinin CEO'su Ashley Alder'in 2019 tarihli Hong Kong FinTech Haftası'ndaki dijital varlıklar hakkında yaptığı bir konuşma sonrasında geldi.

Uyarı, kripto varlıklar üzerindeki vadeli işlem sözleşmelerinin temel kripto para birimlerinden daha yüksek risk olarak kabul edileceğini belirtiyor. Regülatör, daha önce birkaç kez dijital varlık pazarının yüksek riskli yapısı konusunda yatırımcıları uyarmıştı.

Belge, yüksek kaldıraçlı vadeli işlem sözleşmelerine özel önem vermekte ve şu ifadeleri kullanmakta:

“Yatırımcılar, kripto varlık vadeli işlem sözleşmelerinin yüksek kaldıraçlı yapısı nedeniyle artırılmış risklere maruz kalıyor”

Regülatör, ortalama yatırımcının muhtemelen bu ürünleri tam anlamıyla anlamak için yetersiz donanıma sahip olduğunu da ekliyor.

Ürünlerin niteliği ve altında yatan varlıklar nedeniyle ortaya çıkan riske ilave olarak, bu ürünleri sunan borsa platformlarının çoğu zaman tamamen düzenlenmediği gerçeğiyle de karşı karşıyayız. Bu, onları pazar manipülasyonuna ve hatta mekanları işletenlerin şüpheli uygulamalarına karşı duyarlı kılıyor. Uyarı, diğer tehlikelerin yanı sıra, alım satımları durdurma ya da ömürleri boyunca sözleşmelere ilişkin kuralları değiştirme imkanını da gösteriyor.

Belge, yatırımcılara kripto varlık alım satım platformlarının Hong Kong’da yasadışı olarak çalışabileceğini de hatırlatıyor. Kripto vadeli işlem sözleşmeleri SFC’nin vadeli işlem sözleşmesi tanımını karşılarsa, lisanslı olmalarını gerektiriyor.

Regülatör konuyla ilgili olarak da şu ifadelere yer veriyor:

“SFC, kripto varlık vadeli işlem sözleşmeleri teklif etmek veya satmak için Hong Kong'da hiçbir kişiye lisans vermedi veya yetkilendirmedi. Bu sözleşmelerle ilgili mevcut riskler göz önüne alındığında yatırım yapan halkın korunması için, SFC'nin bu tür sözleşmelerde bir işi yürütmek için bir lisans veya yetki vermesi muhtemel değil. ”

Yeni uyarı, Hong Kong'da faaliyet gösteren kripto para birimi alım satım merkezlerine yönelik yeni yasal düzenleme önerileriyle çakışıyor. Vadeli işlem sözleşmeleri veya menkul kıymetlerin artık lisans alması gerektiğini belirten tokenleri sunan kripto para borsalarının bundan sonraki hamleleri merakla bekleniyor.

Yeni program, çeşitli borsa operatörleri ve SFC ile istişareden sonra geliyor. Menkul kıymetlerde alım satım teklifinde bulunmadıkları taktirde borsaların düzenlemeden çıkmalarını sağlamak için tasarlanmış durumda. Ayrıca konuşma sırasında SFC CEO'su Ashley Alder, regülatörün Bitcoin ve diğer kripto işlemlerini menkul kıymetler olarak görmediğini de söyledi. Bu, birçok dijital varlık alım satım platformunun, düzenleyicinin yetkisi dışında çalışmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Ancak Alder, kripto varlıklarını düzenlemek için birleşik bir çabaya acilen ihtiyaç olduğunu dile getiriyor. Bu, hem ulusal hem de uluslararası düzeydeki kurumlar arasındaki işbirliğini de içerecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ