Howard Schultz ve George Soros

İsviçre, Davos’ta yıllık olarak gerçekleşen  Dünya Ekonomi Forumu’nda Joseph Stiglitz’in de arasında bulunduğu ekonomistler, itibari para ile kripto paraları kıyasladılar ve itibari paranın daha güvenli olduğuna karar kıldılar. Ayrıca Nobel ödüllü profesör Stiglitz Bitcoin’in “gizli” kullanım alanlarını önlemenin Bitcoin’i “düzenlemelerle yok etmek” anlamına geleceğini söyledi. Bir katılımcının kripto paralar ve özellikle bitcoin hakkında sorduğu sorulara cevap verirken genel hatlarıyla şu noktalara değinildi:

“Dolar denilen güzel bir ödeme aracımız var. Bununla ticaret yapabiliyoruz. İnsanlar neden Bitcoin istiyorlar? Gizlilik için. Bir taraftan nakit parayı ağırca kısıtlayıp diğer yandan da büyük ölçüde her türlü işlem için kullanılabilecek tamamen anonim araçlara izin veremezsiniz.”

Burada dikkat çeken nokta ise şuydu. 2017 yılının başında Stiglitz yine bitcoin hakkında konuşmuştu ve kendisi "tipik bir balon" benzetmesi yapmıştı. Bu sene Davos'ta ise bu sert tutumun yerini daha yumuşamış ifadeler yer aldı. Bu seferki yorumunda “sonuç olarak Bitcoin’e ne olacağını bilmediğini” söyledi.

Davos'taki bir diğer konuşmacı da George Soros idi. Soros da blockchain iyi ama bitcoin kötücülerden. Kendisi aynen şunları iletti:

"Kripto paraların tipik balon niteliğindedeir. İstikrarlı değer saklama aracı olamazlar. Diktatörlükler yükseldikçe, daha farklı bir sonuca ulaşacaksınız, çünkü bu ülkelerin yöneticileri Bitcoin'i yurt dışında sakladıkları bir kara gün parasına dönüştürecekler"

Blockchain teknolojisi hakkında ise olumlu yorumlarını ön planda tutan Soros, Açık Toplum Vakıfları'nda bu teknolojiyi göçmenlerin birbiriyle iletişime geçmesi ve paralarını güvenli bir şekilde tutmaları açısından kullandıklarını söyledi.

Davos'taki bu gelişmeler bir kenara dursun, diğer bir kötü yorum da Starbucks’ın sahibi Howard Schultz’dan geldi. Schultz'un yorumu ise kriptoparaların tümüne yönelik değildi. Kendisi ilginç bir şekilde ileride kripto paraların olacağını ama Bitcoin'in ayakta kalacak kripto paralar arasında yer almayacağını söylüyordu. " Gelecekte bir veya birkaç meşru” kripto para birimi olacak ama Bitcoin onlardan biri değil." diyen Schultz herkesi şaşırttı. Çünkü genelde olumsuz yorumlar kripto paralar ya geleceğin parası ya da balon şeklinde taban tabana zıttı. Schultz ise farklı bir bakış açısı getirerek söz konusu durumun kripto paraların tümüne yönelik değil Bitcoin'e yönelik olduğunu ifade etti. Ayrıca Schultz, “Bitcoin’in bugün ya da gelecekte bir para birimi olacağına inanmıyorum.” dedi ve Bitcoin olmasa da dijital para biriminin tüketicileri yakalayacağına inandığını söyledi.Son olarak şirketinin kendi dijital birimini başlatmayı planlamadığını da sözlerine ekledi. 

Şahsen kripto paraların insanlar tarafından büyük bir ilgi görmesi muhakkak göz ardı edilemeyecek bir şey. Buradan anlıyoruz ki insanlar aslında merkezi olmayan tüm insanlığa ait bir para birimi istiyor ve bunun da gizli kalması hoşlarına gidiyor. Bu taleplerin yanında gizliliğin kötü kullanılması devletleri korkutuyor. Her ne kadar tedavülde olan para birimleri de aynı amaç kapsamında kullanılabiliyorken  bunu kripto paralar aracılığı ile yapmak elbette daha kolay. Diyelim ki bir şekilde bu sorun aşıldı. 

Bu sefer akla şu sorun gelecek: Son birkaç haftadır piyasayı takip ettiyseniz sürekli bir doldur boşalt durumu söz konusu yani zamanında yüklü miktarlar ile borsada %1 %5 gibi pay sahiplerinin istedikleri para birimini bir gecede silebildiği istediklerini de bir gecede yükseltebildikleri bir sistemde neden ticaret şirketleri, kamu kurum ve kuruluşları yer almak istesin? Bitcoin'in tüm dünyada kabul görmesini ve bir ödeme aracı olarak yasal zemine sahip olmasını isteyen birisiyim ancak yukarıda belirttiğim sorunlar tam anlamıyla çözülmeden hiçbir ülke bunu kendi para birimi gibi rahatlıkla kullanamayacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ