HSBC, 20 Milyar Dolarlık Varlığın İzini Sürmek İçin Blockchain’i Kullanacak.

HSBC, 20 Milyar Dolarlık Varlığın İzini Sürmek İçin Blockchain’i Kullanıyor

HSBC, 20 milyar dolarlık mal varlığını, Mart ayında, küresel bir banka tarafından henüz yaygınlaştırılmış, ancak henüz kanıtlanmamış bir teknolojinin en büyük dağıtımlarından birinde, yeni bir blok zinciri tabanlı saklama platformuna kaydırmayı hedefliyor.

HSBC tarafından Reuters'e verilen demeçte, Dijital Kasa olarak bilinen platform, yatırımcılara özel piyasalardan alınan menkul kıymet kayıtlarına gerçek zamanlı erişim sağlayacak. Böylelikle verime aç yatırımcılar tarafından bu tür yatırımlara ilginin artırılması hedefleniyor.

Arayışlar Sürüyor

Bankalar ve diğer finans firmaları, anında ve şeffaf bir şekilde güncellenebilecek dijital bir defter olan blockchain kullanımlarını bulmak için milyarlarca dolar harcadılar. Bununla birlikte, çok az sayıda pratik veya yaygın olarak kullanılan uygulamalar ortaya çıkmış durumda.

Muhalifler, blok zincirin finansal süreçleri maliyete veya aracılara olan ihtiyacı azaltarak artıracağını söylüyorlar - bununla birlikte böyle bir devrimci kullanım için çok az sağlam örnek bulunuyor.

HSBC platformu, yatırımcıların işletmelerin kontrol veya sorgularını yapma sürelerini azaltmak için blok zinciri kullanarak özel yerleşimlerin kağıt tabanlı kayıtlarını dijitalleştirecek.

Özel yerleşimler denilen kayıtlar genellikle kağıt üzerinde tutulur ve standardizasyondan yoksundur, bu da erişimi zorlaştırır ve zaman alır. Yetkili, HSBC'nin şu anda 50 milyar dolarlık varlığa baktığını ifade ediyor.

Yine de, projenin ne kadar dönüşümlü olabileceği henüz belli değil. HSBC, banka veya müşterileri için platformda biriktirilebilecek tutarı ölçemedi.

Yatırımcıların dünya çapında düşük faiz oranları arasında yüksek getiri arayışı ve özellikle teknoloji şirketleri kamu piyasalarının incelemesinden kaçınması nedeniyle hem borç hem de özsermayenin özel yerleşimlerine olan talep son yıllarda önemli ölçüde artmış durumda

HSBC, özel yerleşimlerin küresel değerinin, 2022 yılına kadar, beş yıl önceki % 60'lık bir artışla 7,7 trilyon doları bulmasını bekliyor. Aynı dönemde, varlık yöneticisi müşteriler tarafından yapılan tahsisatların % 9'dan % 20'ye çıkacağını düşünüyor.

Talepteki Artış

HSBC’nin menkul kıymetler hizmetleri kolunda saklama yeniliğine liderlik yapan Ciaran Roddy, ABD ve İngiliz sigorta şirketlerinin ve Asya ve Orta Doğu'daki devlet varlık fonlarının özel yerleştirmelerine duyulan ilginin arttığını söyledi. Ciaran Roddy yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanıyor:

“Sunulan verimlerin bir kısmıyla, talepte kesinlikle bir artış görüyoruz.”

Blok zinciri ve kripto para birimlerini izleyen bağımsız bir danışman olan Windsor Holden, saklama platformu gibi projelerin ilk aşamalarında büyük tasarrufların muhtemel olmadığını belirtiyor ve şu açıklamayı yapyor:

“İlk yıl 18 aya kadar açıklanan büyük tasarruflar veya büyük verimlilikler görmeyi beklemem.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ