Hukuk uzmanlarına göre, Terraform Labs CEO'su Do Kwon'un ABD'de kripto para birimi terra (LUNA) ve stablecoin terrausd'un (UST) çöküşü nedeniyle cezai suçlamalarla karşı karşıya kalması olası değil.

Hukuk Uzmanları, Do Kwon

Kwon'un Cezai Suçlamalarla Karşı Karşıya Gelmesi Muhtemel

Kripto para terra (LUNA) ve algoritmik stabilcoin terrausd'un (UST) son çöküşü, yaratıcıları Do Kwon'un sorumlu tutulup tutulamayacağına dair soruları gündeme getirdi.

CNBC'nin Perşembe günü bildirdiğine göre, George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde 12 yılını Columbia Bölgesi'nde ABD avukat yardımcısı olarak geçiren hukuk profesörü Randall Eliason, Kwon'un cezai kovuşturma açılmasının muhtemel olmadığını açıkladı.

Savcıların suç teşkil eden suçları makul bir şüphenin ötesinde kanıtlaması gerektiğinin altını çizerek, "Tetiği kimin çektiğine tanıklık etmek için tanık getirdiğiniz bir cinayet gibi değil" dediği aktarıldı.

Hukuk uzmanı şunları anlattı:

Birinin aklından neler geçtiğini kanıtlamaya çalışıyoruz. Bu genellikle çok zahmetli bir süreçtir.

Sürecin "çok ve çok sayıda belgeyi gözden geçirmeyi ve çok, çok sayıda insanla konuşmayı ve bu süreç boyunca tüm avukatlarıyla ilgilenmeyi, büyük jüri zamanını ve mahkeme görünümlerini planlamayı içerdiğini" açıkladı.

Eski bir federal savcı ve dava avukatı olan Renato Mariotti, savcıların sanığın ruh halini makul bir şüphenin ötesinde kanıtlamaları gerektiğini vurguladı ve “sıklıkla e-postalara, metinlere, tweetlere ve diğer ifadelere dayandıklarını” belirtti.

Eliason, Theranos ve eski CEO Elizabeth Holmes örneğini verdi. Bu durumda, yatırımcılara kan örneklerini almak için kendi makinelerini kullandıklarını, gerçekte ise testleri gerçekleştirmek için başka şirketlerin makinelerini kullandıklarını söylediler. Eliason, şu görüşleri dile getirdi:

Bunun gibi şeyler, yalnızca yanlış hükümler, hatalar veya diğer daha küçük suistimal biçimlerine karşı gerçekten aldatma ve dolandırma niyetini oldukça düşündürür.

Ceza davalarından farklı olarak, hukuk davalarında ispat yükü çok daha düşüktür ve tipik olarak delillerin üstünlüğüne dayanır. Baskınlık standardına göre, ispat yükü, yükü olan taraf, gerçeği bulucuyu iddianın doğru olma ihtimalinin %50'den fazla olduğuna ikna ettiğinde karşılanmış olur.

Eliason:

Sıklıkla, bu tür davalarda, uygun çözümler hukuki, düzenleyici ve idari çözümler olur ve aslında cezai değildir.

Hukuk davaları, kripto yatırımcılarından gelen davaları içerebilir. Güney Kore'de, Kwon şirketi Terraform Labs ve şirketin kurucu ortağı aleyhine bir toplu dava açıldı.

ABD'de Kwon'un zaten ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile başı dertte. Bu yılın başlarında birkaç mahkeme celbi atlattı ve düzenleyiciye karşı bir dava açtı.

Hukuk uzmanı şunları ekledi:

Yargı ile ilgili sorunlar olacak… ABD'de olmadığı için Güney Koreli yetkililerin olası yaptırımlar hakkında söyleyecekleri olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ