HUSD ekibi, belirli bölgelerdeki bazı piyasa yapıcı hesaplarını kapatma kararının depeg'in nedeni olduğunu açıkladı.

Huobi, HUSD Stablecoin

 HUSD ekibine göre, belirli bölgelerdeki bazı piyasa yapıcı hesaplarının düzenleyici nedenlerle kapatılması, pegging'in kaldırılmasının nedeniydi. Stablecoin de-peg'leri son iki ayda yaygınlaştı.

Popüler kripto borsası Huobi, stabilcoin'inin (HUSD) USD sabitini kaybetmesine neden olan kısa vadeli bir likidite sorununun nedenini açıklayan resmi bir açıklama yayınladı. Huobi, kullanıcılara sorunun tamamen çözüldüğünü garanti ederek HUSD'nin sabit değerini geri kazandığını not etmek önemlidir.

18 Ağustos 2022'de HUSD sabitini kaybetti ve 0,92 dolardan işlem gördü. Birkaç saat sonra 0,10 dolar daha düştü ve 0,82 dolardan işlem gördü. Endişeli bir HUSD topluluk üyesi  John Paul Koning, HUSD'nin dolar kurunu geri almaması durumunda, bunun ilk başarısız tam olarak ayrılmış merkezi dijital para olacağını tweetledi.

Birkaç topluluk üyesinin endişelerinin ardından borsa, HUSD ihraççısının Stable Universal Limited, SUL HUSD'nin sabitini geri yüklemek için çalıştığına dair resmi bir açıklama yaptı. Neyse ki SUL, Ethereum tarafından inşa edilen stabilcoinin Perşembe gecesi USD ile neredeyse 1:1 oranında işlem görmesini ve 0,99$'a ulaşmasını başarıyla sağladı. Bugünün erken saatlerinden itibaren 1 dolara geri döndü. Huobi sermayesinin üç yıl önce SUL'da kontrol hissesi satın aldığını belirtmekte fayda var.

Depeg'in Nedeni

HUSD ekibi, belirli bölgelerdeki bazı piyasa yapıcı hesaplarını kapatma kararının depeg'in nedeni olduğunu açıkladı. Ekip, bu bölgelerdeki düzenlemelere uymanın en iyi yolu olduğu için bir kapatmanın gerekli olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca likidite sorununun ve HUSD depeg'inin bu bölgeler ile ABD arasındaki bankacılık saatleri arasındaki farktan kaynaklandığını söylediler.

Bununla birlikte, kripto borsası yakın tarihli bir açıklamada, sorunun kalıcı olarak çözüldüğünden emin olduğunu belirtti. Bu nedenle, piyasadaki oynaklık nedeniyle kullanıcıları olası risklere karşı dikkatli olmaya çağırdı. Huobi'nin haftanın başlarında Yeni Zelanda'da kripto türev ticaret hizmetlerini artık sunmayacağını açıkladığını hatırlayın.

İlgili bir gelişmede, Acala ağı, hacker'ın yasadışı olarak 1 milyar Acala doları  Ausd dijital para basan cüzdanını dondurduğunu duyurdu. Bu istismar, USD'nin sabit değerini yüzde 99 kaybetmesine neden oldu. Bununla birlikte, endüstri analistleri, herhangi bir kullanıcının cüzdanını her zaman dondurabildiğinde platformun gerçekten merkezi olmayan olup olmadığını merak ediyor. Acala ekibi, teminatsız aUSD tokenlerinin çoğunu dondurma yoluyla başarıyla kurtardı.

İki ay önce, başka bir stabilcoin  USDD, TerraUSD depeg'inden yararlanan bir fonun büyük miktarlarda USDD aktarmaya başlamasının ardından USD sabitini kaybetti. Ancak, depeg yalnızca geçiciydi. Tron DAO rezervi, USDD'nin USD sabitlenmesini geri yüklemek için 700 milyon USDC üretti. aUSD, USDD, Tether'in USDT'si ve DEI dijital paraları, kötü şöhretli terra ağ çöküşünden bu yana USD sabitlerini kaybetti. Ancak, DEI hariç hepsi dolarlarını geri aldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ