Amazon, DHL ve FedEx, kapınıza paketleri getiren Dronelar inşa ediyor. Ancak IBM, droneların onları çaldığı bir gelecek öngörüyor.

IBM Bu Hamleyi Gerçekleştirmek İçin Blockchain Patenti Aldı

Amazon, DHL ve FedEx, kapınıza paketleri getiren Dronelar inşa ediyor. Ancak IBM, droneların onları çaldığı bir gelecek öngörüyor.

Alınan Patent

Bilgi işlem devi, 12 Kasım'da, hırsızlık olayını engelleyen, paketin yüksekliğini takip eden ve verileri bir blok zinciri platformuna yükleyen bir Nesnelerin İnterneti (IoT) altimetresi ile insansız hırsızlıkların önlenmesi için bir patent aldı.

Patent, iki modern gerçekliğin önüne geçmek istiyor: insanlar çevrimiçi olarak mal satın alıyor ve insanlar kendi kişisel dronelarını uçuruyor. Bu, bir eğilim olabilir. Bu yüzden eğer eğilimler sapkın uçlarla birleşirse kötüye kullanım olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Patent açıklamasında, “Drone’un kullanımındaki artışın ve çevrimiçi alışverişteki artışın bir araya gelmesi, teslimat sonrası kapıya bırakılmış bir paketi anonim olarak almak için nefis bir niyetle kullanılabilecek bir durum sağlıyor” açıklamasında bulunuyor.

IBM’in Çözümü

IBM'in çözümü, yalnızca nesnenin bir drone tarafından kaldırılması durumunda beklenen… eşiği aştığı zaman… beklenen yükseklikte bir değişiklik tespit etmesi durumunda uyarıyı veren IoT sensörlü paketler sağlıyor. Bu işlem yapıldığında, sensör periyodik olarak blok zinciri ve amaçlanan alıcı, paketin rakımı ile birlikte tüm bilgiyi gerekli yerlere iletiyor.

Açıkçası, IBM'in gerçekten operasyonel bir cihaz oluşturmayı planladığına dair herhangi bir gösterge bulunmuyor. Eğer öyleyse, patente göre diğer bazı "güvenli veritabanı" için bir blok zinciri kullanılabilir.

Ancak açıklama, blok zinciri odaklı patentin “tercih edilen düzenlemesi” olduğunu söylüyor, çünkü kısmen “güvenilen varlıkların” (satıcı, gönderici, vb.) Paketin bulunduğu yere girmesine izin veriyor.

Amerika'daki yaygın paket soyguncularının ne kadar olduğu belli değil. Şu anda, çoğu nakliye şirketi, teslimat mekanizmaları oluşturmaya odaklanmış durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ