Teknoloji devi IBM, geçici iş sözleşmelerinin mutabakatını otomatikleştirecek yeni bir blockchain ürünü geliştiriyor.

IBM, Geçici İş Sözleşmeleri İçin Blockchain Çözümü Sunuyor

Teknoloji devi IBM, geçici iş sözleşmelerinin mutabakatını otomatikleştirecek yeni bir blockchain ürünü geliştiriyor.

Teknoloji haber sitesi CIO 3 Şubat'ta yaptığı açıklamada, IBM'in blockchain'in binlerce sıradan iş sözleşmesi arasındaki tutarsızlıkların çözümünde işletmelerin acı noktasıyla başa çıkmak için özellikle uygun olduğunu düşünüyor.

Geçici bir iş sözleşmesi - bazen koşullu bir iş sözleşmesi olarak da bilinir - genellikle sözleşmelere daha az iş güvenliği ve genellikle yarı zamanlı veya parça esasına göre ödeme sunan kalıcı olmayan bir istihdam ilişkisidir.

Bu nedenle danışmanlar, serbest çalışanlar, bağımsız yükleniciler ve geçici olarak bilinen geçici işçiler tarafından yapılan işlerde kullanılır.

IBM “Blockchain sürtünmeyi azaltmada başarılı” diyor

IBM, sıradan işçiler tarafından üretilen yüksek hacimli sözleşmelerin işlenmesinin şu anda firmalar için hantal ve yetersiz otomatik bir görev olduğunu belirttiği için, bu tür sözleşmelerin kurumsal yönetimi için blok zincirine odaklanmaktadır. IBM'de küresel lojistik ve blockchain lideri Burton Buffaloe şunları söyledi:

"Tüm müteahhit tedarikçilerinin en büyük acı noktalarından biri fatura mutabakatıdır. Blockchain, sürtünme ve tutarsızlığın olduğu alanlarda yaşıyor."

IBM Blockchain'de Koşullu İşçilik olarak adlandırılan IBM’in sistemi, faturalandırma sürecine katılan onaylı taraflar arasında aracılık yaparken zaman çizelgelerinin ve satın alma siparişlerinin izlenmesini otomatikleştirdiğini açıkladı. CIO, sistemin dünya çapında kullanıma sunulmasının başarılı olduğunu kanıtladığında yakında pazara sunulacağını bildirdi.

Çin Zaten Faturalar İçin Blockchain Uyguluyor

ABD merkezli teknoloji devi, faturalandırma teknolojisinin potansiyel faydalarını tanıyan tek küresel oyuncu değil: Çin'de, sosyal medya platformu WeChat'in geliştiricisi olan internet devi Tencent geçen yıl, Shenzhen Vergi Servisi'ne blockchain tabanlı bir fatura sistemi sağladı

Kasım 2019 itibariyle, Tencent’in sistemi toplam değeri 7 milyar yuan'ın (yaklaşık 995 milyon $) olan faturaları işlemişti.

IBM, blockchain ve tokenlaştırılmış finansal hizmetler gibi uygulamalarını araştırmaya devam etti. Bildirildiği üzere, firmaya kısa süre önce çevrimdışı işlemlerle ilgili olayları kaydetmek için tasarlanmış bir “kendini tanıyan token” geliştirme patenti verildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ