İç Moğolistan'daki yetkililer, bölgenin karbon emisyonlarını azaltma teklifini tehlikeye atabilecek kripto madenciliği operasyonlarını daha da zorluyor.

İç Moğolistan, şüpheli kripto madencilerini bildirmek için yardım hattı kurdu

İç Moğolistan'daki yetkililer, bölgenin karbon emisyonlarını azaltma teklifini tehlikeye atabilecek kripto madenciliği operasyonlarını daha da zorluyor.

Yeni yardım hattı

İç Moğolistan Özerk Bölgesi Geliştirme ve Reform Komisyonu veya DRC'den gelen yeni bir duyuru, halka, bölgedeki herhangi bir dış kripto para birimi işlemlerini rapor etmenin doğrudan bir yolu olduğunu bildirdi.

Daha önce bildirildiği gibi, İç Moğolistan bir zamanlar Eylül 2019 ile Nisan 2020 arasındaki küresel Bitcoin (BTC) hash oranının toplu olarak % 7.71'ini oluşturan geniş bir kripto madenciliği operatörleri ağına ev sahipliği yapıyordu.

Pekin'in karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik gittikçe artan proaktif ve iddialı gündeminin bir parçası olarak Çinli yetkililer, bol ve ucuz elektriğin fosil yakıtlara bağlı kaldığı İç Moğolistan'ın kömür zengini bölgesini giderek daha fazla inceliyorlar. Greenpeace'in bu yılın Mart ayının sonundaki raporuna göre, İç Moğolistan, 2016 ve 2020 yılları arasında Çin'deki herhangi bir DRC'den en yüksek miktarda yeni kömürlü termik santral kapasitesini onayladı.

Bugün yapılan duyuru, bölgesel yetkililerin, kısmen yasadışı ve enerji yoğun kripto madenciliği operasyonlarına yönelik baskılarını güçlendirerek, enerji cephesinde gidişatı değiştirmeye çalıştıklarını açıkça ortaya koyuyor. Özel bir telefon hattı, e-posta ve posta hizmeti, yerel halka, bölgedeki herhangi bir şüpheli kripto madenciliği faaliyetini yetkililere bildirmek için kullanabilecekleri bir raporlama yöntemi sağlayacaktır.

Duyuru, şüpheli kuruluşların veri merkezleri gibi göründüğünü ve yasa dışı bir şekilde kripto para madenciliği yaparken vergi, arazi ve elektrik fiyatlarında tercihli politikalardan yararlanabileceğini belirtiyor.

Yardım hattının oluşturulması, yerel makamların kendi yetki alanlarında kalan madencilik operasyonlarını ele alma teklifinin sadece sonuncusu. Ağustos 2020'de yetkililer, kripto madencilerinin ucuz, devlet sübvansiyonlu elektrik kullanmasını önleyecek bir politika uygulamayı düşündü. Bu yılın Mart ayına kadar, Nisan ayı sonuna kadar "sanal para madenciliği projelerini kapsamlı bir şekilde temizlemek ve kapatmak" için bir taslak öneri önerildi. Bugünkü duyuru, bölgenin Pekin tarafından belirlenen enerji tasarrufu hedeflerini karşılama konusundaki önceki başarısızlıklarını tersine çevirmeye kararlı olduğunu gösteren aynı ifadeyi yansıtıyor.

Bu hamle kripto para madenciliğini önünde bir engel oluştursa da madenciliğin en azından daha çevreci şartlarda yapılmasına ön ayak oluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ