Birleşik Krallık'ın mali düzenleyicisinin onayına göre, TP ICAP'nin kripto platformu başlangıçta Bitcoin ticareti sunacak.

ICAP, Fidelity, Standard Chartered ile Bitcoin Borsasını Başlatıyor

Birleşik Krallık'ın mali düzenleyicisinin onayına göre, TP ICAP'nin kripto platformu başlangıçta Bitcoin ticareti sunacak.

Bitcoin borsası başlatılıyor

Büyük küresel aracılar arası broker TP ICAP, Fidelity Investments ve İngiliz bankacılık devi Standard Chartered ile bir kripto para ticaret platformu başlatıyor.

Reuters'in Salı günü bildirdiğine göre, TP ICAP'nin yaklaşmakta olan kripto borsasının 2021'in ikinci yarısında piyasaya sürülmesi planlanıyor ve başlangıçta yalnızca dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) için ticaret sunacak. Ethereum (ETH) gibi diğer dijital varlıklar daha sonraki bir aşamada eklenecektir.

Tipik kripto borsalarının çoğundan farklı olarak, TP ICAP'nin kripto alım satım platformu, kredi risklerini azaltmak amacıyla bir dijital varlık saklama ağının yanı sıra ayrı yürütme ve uzlaştırma ile ticaret sonrası altyapı sunacak. Platform, Standard Chartered'ın Aralık 2020'de başlatılan kurumsal düzeyde bir kripto saklama çözümü olan Zodia saklama olarak bilinen dijital varlık saklama birimini kullanacak. Amsterdam merkezli piyasa yapıcı Flow Traders platforma likidite sağlayacak.

Rapora göre platform, Birleşik Krallık'ın mali düzenleyicisi Mali Davranış Otoritesinden onay bekliyor. ICAP gazetecilere verdiği demeçte, ne Standard Chartered ne de Fidelity Investments platforma yatırım yapmadı.

ICAP'nin dijital varlıklardan sorumlu eş başkanı Duncan Trenholme, yatırımcının yeni bir varlık sınıfı olarak kriptoya olan talebinin son altı ila sekiz ay içinde patladığını söyledi. “Müşterilerle yaptığımız konuşmaların çoğunda, şu anda mevcut modellerin tam tersi olan, yürütme yeteneklerinden velayet rollerinin ayrılmasını istiyorlar” dedi.

TP ICAP, son yıllarda kripto ile ilgili bir dizi hizmet sunarak aktif olarak kriptoya geçiyor. Haziran 2019'da ICAP, kripto türevleri piyasasına girerek müşterilerinin Chicago Ticaret Borsası'nın Bitcoin vadeli işlemlerini almasına veya satmasına izin verdi. Şirket ayrıca Bitcoin vadeli sözleşmeleri anlaşması için destek eklemeyi planlıyordu.

Hatırlanacağı üzere  İngiltere'nin Finansal Yürütme Otoritesi (FCA), kripto para borsası Binance’tan İngiltere'deki operasyonlarını durdurmasını istemişti. İngiltere'nin Finansal Yürütme Otoritesi kuruluşa Çarşamba akşamına kadar tüm tanıtım ve finansal amaçlı promosyonları kaldırması için süre tanıdı. Bu karar uyarınca Binance, ayrıca internet sitesinde ve sosyal medya kanallarında artık İngiltere'de faaliyette bulunmayacağını duyurmak zorunda olacak. Binance, FCA'dan onaylı bir şirketi geçtiğimiz Haziran ayında satın almış ve Binance UK'yi faaliyete geçirmeyi planladığını açıklamıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ