Türkçe karşılığı “buzdağı emirleri” olan iceberg order, gerçek emirdeki tutarı gizlemek amacıyla genellikle otomatik bir program kullanılarak daha küçük limitli siparişlere bölünmüş büyük emirleri ifade eder.

1-) Iceberg Order (Buzdağı Emirleri) nedir?

Bir buzdağı emri, farklı küçük parçalara bölünmüş büyük bir ticaret emridir.

Bir buzdağı siparişi, büyük miktarlarda kripto para birimi satın almanın veya satmanın bir yoludur . Piyasada büyük değişimler varsa örneğin tek seferde 50.000 Bitcoin ( BTC ) alıp satmak gibi işlemler sipariş defterlerinde ön plana çıkıyor. Genellikle, kripto para birimlerinin değerindeki devasa bir düşüş, piyasada bir bozulmaya yol açar. Sadece siparişi veren kişi için değil, diğer tüm tüccarlar için.

Yatırımcılar büyük işlemler yapmak istediklerinde, bunları farklı küçük emirlere bölerler. Piyasadaki tüm faaliyetler arasında, hiç kimse bir dizi daha küçük işlemi fark etmez. Biri öğrendiğinde, yatırımcı zaten işlemleri gerçekleştirmiş olur.

2-) Neden buzdağı emirleri kullanılır?

Iceberg ticareti, fiyat kesintileri gibi kripto pazarındaki büyük değişiklikleri önler.

Bir buzdağı siparişi, piyasadaki paniği önlemenin basit bir yoludur. Lojistik bir plana dayalı olarak, işlemler yapılandırılmış bir şekilde yürütülür. Bu, kripto para birimlerinde ve talepte önemli değişiklikleri önler. İşlemler genellikle program tamamlanana ve toplam sipariş kapatılana kadar bir komisyoncu tarafından yürütülür. 

İşte bir buzdağı emri örneği: 1000 BTC satmak istiyorsanız, bunun gibi büyük bir emri daha küçük parçalara bölersiniz. 300 BTC satmak için bir emirle başlarsınız. Ardından 200 BTC, 250 BTC daha ve son olarak da son 250 BTC satıyorsunuz. 

Bu bizi otomatik olarak bir sonraki soruya getiriyor: Gizli siparişler nelerdir? Buzdağı siparişlerine benziyorlar mı? Temel olarak, buzdağı emirleri aslında bir farkla gizli emirlerdir: Bir emrin gizli kısmı, emir defterinde göründükten sonra yürütülürken, buzdağı emirleri doğrudan yürütülür. 

3-) Buzdağı emirlerini kim kullanır?

Bir buzdağı ticareti çoğunlukla büyük kurumsal yatırımcılar tarafından yürütülür. 

Ters emirler olarak da bilinen buzdağı emirleri, çoğunlukla piyasa yapıcılar tarafından kullanılır; bu, teklif ve teklif veren bir kişi veya firma için başka bir kelimedir. Bu tür büyük kripto işlemleri söz konusu olduğunda, çoğunlukla kurumsal kripto yatırımcılarından bahsediyoruz. Genellikle, piyasada büyük bir etkisi olabilecek büyük miktarlarda kripto para ticareti yaparlar.

Bir izleyici olarak, emir defterlerinde emirlere bakmak mümkündür, ancak seviye-2 emir defterlerinde piyasa yapıcı buzdağı emirlerinin sadece küçük bir kısmı görülebilir. Kripto dünyasında 2. Seviye sipariş defterleri, fiyat, hacim ve zaman damgası dahil olmak üzere bir borsadaki tüm teklifleri ve talepleri içerir - gerçek zamanlı veri toplamadır. 

Buna bir nedenle buzdağının ucu diyorlar: Düzenin geri kalanı “suyun yüzeyinin altında”. Özel tüccarlar gibi daha küçük yatırımcılar için bir buzdağı siparişi vermek olağandışıdır.

4-) Buzdağı emirleri nasıl çalışır?

Yatırımcılar büyük bir siparişi birkaç küçük parçaya böler ve bunları piyasaya 1:1 oranında yerleştirir.

Yatırımcılar büyük miktarlarda kripto almak veya satmak istediklerinde buzdağı emirlerini kullanırlar. Ticaret yapmak istiyorlar ama piyasayı alt üst etmek istemiyorlar. Siparişlerini daha küçük parçalara bölerek radardan uzak durdukları için piyasadaki arz ve talebi etkilemezler. 

Bu yatırımcıların temel amacı, tüm emirlerini istenilen fiyattan gerçekleştirmektir. Örneğin, büyük miktarlarda BTC satarken veya alırken, bir tüccar olarak isteyeceğiniz son şey, diğer yatırımcıların satın alma baskısı nedeniyle bir para biriminin fiyatını şişirmektir. 

Ancak, bir buzdağı düzenini nasıl tanımlarsınız? Başlamak için, seviye-2 sipariş kitaplarını kazmaya başlamanız gerekir. Seviye 1, temel fiyat verilerini sağlar ve hiçbir ayrıntı tutmaz. Seviye 2 çok daha fazla bilgi sağlar ve en iyi 10 teklif ve teklif fiyatlarına kadar piyasa derinliğini gösterir. 

Buzdağı strateji emirlerini ararken, seviye-2 emir defterlerini kullanmanız gerekir, çünkü sıradaki ilk emir yürütüldüğünde, sonraki kısım yeniden yüklenir. İşlem sütunlarına derin bir dalış yapın ve benzer fiyata sahip siparişleri arayın. Her şey desenle ilgili.

5-) Buzdağı emri nasıl verilir ?

Emir defterlerine ve piyasaya doğrudan erişiminiz olan bir platform kullanın, bir hesap açın ve küçük adımlarla büyük miktarlarda alım satım yapmaya başlayın. 

Buzdağı grafiği ticareti, normal ticaret platformlarında mümkün değildir. Buzdağı siparişlerini yalnızca doğrudan pazar erişimi (DMA) sağlayan platformlarda verebilirsiniz. DMA, BitMEX veya BitFinex gibi sipariş defterlerine erişiminiz olan, teknolojik olarak geliştirilmiş güçlü bir platform gerektirir. 

Bir hesap açtıktan sonra ticarete başlayabilirsiniz. Hemen hemen her platform genel olarak aynı şekilde çalışır. Emir tipini seçmeniz gerekiyor ve anında emir, limit emir veya stop emri yerine iceberg emri gerçekleştirmeyi seçiyorsunuz. Aşağıdaki örnekte doldurmanız gereken birkaç alan olduğunu görüyorsunuz. Bu durumda kullanıcı toplam 1.000 BTC satın alıyor. Platform, bu durumda OKX, otomatik olarak istenen miktarda BTC satın alacaktır.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ