ICO nedir? ICO

ICO, şifreleme ve Blockchain endüstrilerinde son zamanlarda ortaya çıkan ve crowdfunding projelerinin bir konseptidir. ICO, İlk Madeni Para Teklifi anlamına gelir. Bir şirket, kendi kriptokrasisini fonlama amacına yönelik olarak serbest bıraktığında, bazen "crowdsale" olarak anılan bir olaydır. Genellikle belirli sayıda kripto belirteçlerini bastırır ve bu belirteçleri, en çok Bitcoins karşılığında, hedef kitleye satar. Sonuç olarak, şirket ürün geliştirme fonunda sermaye buluyor ve izleyici üyeleri kripto belirteçlerinin paylarını alıyor. Artı, bu payların tam mülkiyetindedir.

Başarı kazanan  ICO var mı?

Evet, pek çok örnek var. ICO'yu başlatan ilk proje Mastercoin'di. 2013 yılında kendi simgelerini satarak 5 milyon dolarlık Bitcoin sağlamayı başardı. Örneğin, 2014'te Ethereum veya 2016'da Waves gibi birçok şirket takip etti ve 18 milyon dolar ve 16 milyon doların üzerine çıktı. ICO, kripto projelerini başlatmanın kanıtlanmış ve verimli bir yoludur, ancak ürünün talep edilmesi ve üzerinde sağlam bir ekip çalışması gerekir.

ICO, halka arzdan farklı mı?

İlk Halka Arz ve ICO kavramları arasında gerçekten paralellikler var. Bununla birlikte, birkaç önemli farklılık var. Birincisi, bir halka arz sırasında serbest bırakılan bir şirketin hisseleri, her zaman ilgili şirkette bir sahiplik payını ifade eder. Varsayılan olarak, bu bir ICO'da halka satılan kripto belirteçleri ile ilgili bir durum değildir. Bazı projelerde kripto simgeleri oylama güçlerini aktarmak için kullanılabilir - daha fazla oy verme gücünü belirteçlerden daha büyük bir paya sahip - ancak daha sık bu belirteçler sadece - diğer kullanıcılara gönderebileceğiniz ve diğer para birimleriyle alışveriş yapabileceğiniz para birimidir.

Diğer önemli fark, halka arzın hükümet tarafından ağır biçimde düzenlenmesidir. Bu, ortaklarını paylaşmadan önce büyük miktarda evrak hazırlaması için bir ortak şirket gerektirir. Ayrıca, uyumsuzluk durumunda ciddi sonuçlar doğurabilir. Öte yandan, kriptokrasi crowdfunding, hükümetin düzenlemesine dokunulmadan yeni bir sahne. Bu, herhangi bir projenin herhangi bir zamanda çok az hazırlık ile ICO'yu başlatabileceği anlamına gelir ve hangi ülkeden olursa olsun herhangi bir kişi onun parasına katkıda bulunabilir. Bu liberal çevre, daha muhafazakar IPO'lara kıyasla hem yeni fırsatlar hem de riskler taşıyor.

ICO kripto belirteçleri için başka ne gereklidir?

Belli projeye göre değişir. Bazen bazı ek özelliklere sahip olabilirler. Buna iyi bir örnek Storjcoin'dir. Storjcoin'ler, ICO sırasında Storj.io tarafından serbest bırakılan kripto simgelerdir. Storj.io merkezi olmayan bir bulut deposu başlatma işlemidir ve ana ürün piyasaya çıktığında kullanıcılar Storjcoin'i depolama alanına harcayacak ve bunları diğer madeni paralar gibi ticaret edebileceklerdir. Bir başka göze çarpan örnek, Ethereum, her türden adem-i merkezileştirilmiş uygulamalar oluşturmak için bir platformdur. Şirketin Ethers adı verilen simgeleri, platform üzerinde kurulmuş olan uygulamaların sürdürülmesi için aktif olarak kullanılmaktadır. Teorik olarak, ICO simgeleri, Ethereum'dan başka hiçbiri tarafından gösterilmeyen herhangi bir şey için kullanılabilir. Olası kullanım spektrumu, projenin kapsamına bağlıdır.

Yatırım yapılabilecek ICO'da bana ne sağlar?

ICO'ya katılmanın birçok olası yararı vardır. Açık olanı: şirketin ürününü piyasaya sürmesine yardımcı oluyorsunuz. Onları satın aldıktan sonra ICO simgelerini satarak kâr elde etme imkânı da vardır. Tıpkı Kickstarter'da olduğu gibi, her ICO katılımcısının temel amacı, kişisel olarak ilginç ve çekici görünen bir projeye fon sağlamaktır. Bununla birlikte, süreçte kâr sağlamak için ek bir fırsat var.

Çoğu durumda, bir ICO sırasında serbest bırakılan kripto belirteçleri, Bitcoins veya ABD doları cinsinden sabit bir fiyatla satılır. Bu fiyat, geleceğin herhangi bir noktasında bitmiş bir ürünü serbest bırakmak için topluluğun gelişim ekibine olan inancından başka bir şey tarafından desteklenmediğinden, genellikle oldukça düşüktür. Proje geliştirildikten ve devreye sokulduktan sonra belirteçlerin değeri gerçek, çalışılan bir ürünle güvence altına alınır. Ve bu neredeyse her zaman fiyat artışına neden olur. Bu gerçekleştiğinde, orijinal destekçiler belirteçlerini önemli bir kâr için satabilir.

Örneğin, Ethereum'un 2014'daki ICO'su sırasında belirteçler, jeton başına 0,3-0,4 USD arasında değişen bir fiyatla satıldı. Projenin ana platformu Temmuz 2015'te piyasaya sürüldükten sonra, her belirteçin fiyatı önemli ölçüde arttı ve bir noktada 19.42 $ gibi yüksek bir seviyeye ulaştı. Bu, en şanslı katılımcıların bir kısmının yüzde 6000'den fazla bir ROI talep edebildiği anlamına geliyor.

Bununla birlikte, herhangi bir kârın garanti edilemeyeceğini unutmamalısınız. Bir ICO kampanyası başarısız olabilir ve bu durumda tüm katkılar gönderenlere iade edilecektir. Başarılı olsa bile geliştiricilerin nihai bir ürün sunamayacakları ve belirteçlerin fiyatlarının hiçbir zaman artmayacağı ihtimali var. Bu, tüm ICO katılımcılarının herhangi bir kampanyaya katkıda bulunmaya karar verdiklerinde dikkate almaları gereken bir risktir.

Kendi ICO'sunu başlatan daha fazla proje nerede bulabilirim?

Bir ICO kampanyasını mümkün olduğunca kolay bulup birleştirme sürecine ayrılmış platformlar var. Birçok Blockchain projesi, ICO'larını kendi web sitelerinde başlatıyor. Bu uygulama, kampanyanın sınırlı bir şekilde maruz kalmasına yol açtığından, birçok durumda eninde sonunda uygundur: Birçok insanın kendi açılış sayfanıza çekilmesi kolay değildir. Bu yüzden insanlar, Kickstarter veya Indiegogo gibi farklı başlangıç şirketlerinin ICO kampanyalarını birleştiren platformlar oluşturmaya başlamışlar çünkü Blockchain tabanlı olmayan projeler için çalışıyorlar. İronik olarak, bu platformlardan bazıları kendi ICO'ları ile finanse edildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ