Amerika Birleşik Devletleri Gelir İdaresi Başkanlığı (IRS), iflas etmiş kripto borsası FTX ve bağlı kuruluşlarına karşı yaklaşık 44 milyar dolar değerinde dava açtı.

İflas Eden Kripto Para FTX İle İlgili Son Dakika Gelişmesi

27 ve 28 Nisan tarihli iflas dosyalarına göre IRS, aralarında West Realm Shires (FTX.US'un tüzel kişiliği), Ledger Holdings (LedgerX ve LedgerPrime'ın ana şirketi) ve Blockfolio'nun da bulunduğu FTX şirketlerine karşı 45 iddiada bulundu.

Taleplerin en büyüğü, Alameda Research LLC'ye karşı 20,4 milyar $ ve 7,9 milyar $'lık iddiayı ve Alameda Research Holdings Inc.'e karşı toplam 9,5 milyar $'lık iki iddiayı içeriyor.

İddialar Ne Anlama Geliyor?

Talepler, IRS'nin taleplerinin bir iflas davasında diğer alacaklıların taleplerine göre öncelikli olmasına izin verebilecek "Yönetici Önceliği" sınıflandırması altında dosyalanır.

Alameda Research LLC'ye karşı 20.4 milyar dolarlık iddiayı detaylandıran iflas belgeleri, IRS'nin ortaklık vergilerinde yaklaşık 20 milyar dolar talep ettiğini ortaya koyuyor. Talebin geri kalan tutarı, stopaj gelir vergileri ve bordro vergilerindeki milyonları içerir.

IRS sözcüsü, "Federal yasa, IRS'nin herhangi bir vergi mükellefi davasıyla ilgili herhangi bir yazışmayı onaylamasını veya reddetmesini engelliyor" dedi.

FTX'in iflas avukatları, Ocak 2023'teki bir duruşmada çeşitli varlıklarda 5 milyar dolardan fazla bulduklarını ve ilk iflas başvurularında şirketin toplam varlıklarının 1 milyar ila 10 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ettiğini söyledi. Bu rakamlar, şirket yönetiminin son birkaç ayda ek fonlar bulması nedeniyle değişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ