Makale bir iddiada bulunuyor. İddiaya göre Bitcoin’in 20 bin dolara ulaşmasındaki ana nedenlerden bir tanesi Bitfinex’teki bir balina.

İki Akademisyenden Yeni İddia: Bitfinex

Kripto para dünyasında tartışmalar gündemden düşmek bilmiyor. Son tartışmalar iki akademisyenin daha önceden yazdığı ancak güncelleyip tekrar gündeme getirdikleri bir makale ile ilgili. Makale bir iddiada bulunuyor. İddiaya göre Bitcoin’in 20 bin dolara ulaşmasındaki ana nedenlerden bir tanesi Bitfinex’teki bir balina.

Akademisyenlerden güncellenen çalışma

İki akademisyenden biri olan Profesör John Griffin Texas Üniversitesinde görev yapıyor. Diğeri ise Yardımcı Doçent Doktor Amin Shams Ohio Eyalet Üniversitesi'nde görev yapıyor. Her iki akademisyen de güncelledikleri raporları Bloomberg ile paylaşmış durumdalar.

Paylaştıkları makale ile ilgili olarak akademisyenler ulaştıkları sonuçlara göre Bitcoin’in tarihi zirvesi olan 20 bin dolarlık seviyeye doğru yapılan harekete bir tane büyük balina neden olduğunu vurguluyorlar.

Profesör Griffin yaptığı açıklamada yaklaşık olarak iki terabaytlık ticari verinin analiz edildiğini belirtiyor. Griffin ve Shams, Bitcoin’deki boğa hareketinin Bitcoin fiyatlarını dengelemek ve manipüle etmek için yapılmış gibi göründüğünü ifade ediyorlar.

Bitfinex bu iddaya karşı çıkıyor

Konuyla ilgili olarak Tether’in ihraççısı durumundaki Bitfinex’ten açıklama gelmiş durumda. Hatırlanacağı üzere Bitfinex geçtiğimiz aylarda manipülasyon yaptıkları iddiasıyla 1,4 trilyon dolarlık toplu bir dava ile karşı karşıya kalmıştı.

Bitfinex makalenin yeniden ısıtılıp gündeme getirilmesinin mahkemeyi etkileme amaçlı olduğunu düşünüyor. Tether ayrıca bu davanın haksız bir şekilde açıldığını ifade ediyor.

Kripto dünyasının öncülerinden ağır eleştiriler

Bitfinex ve Tether tam da bu noktada yalnız değiller. Zira kripto para dünyasından kendilerine gelen destekler var. Dolayısıyla akademisyenlerin yapmış olduğu çalışma yerden yere vuruluyor.  

BlockTower Capital isimli şirketin CIO’su olan Ari Paul akademisyenlere yönelik olarak finansal varlık nasıl çalıştıkları anlamadıkları eleştirisinde bulunuyor. Ari Paul gerek Bitcoin’in gerekse de altının bir kimse tarafından idare edilmesinin o kimsenin ticaretten sorumlu tutulamayacağı anlamına geldiğini ifade ediyor.

VanEck'te dijital varlık stratejisti olarak görev yapan Gabor Gurbacs, araştırmanın kariyer akademisyenleri tarafından idare edildiğini belirterek bu kişilerin Bitcoin piyasası hakkında hiçbir bilgilerinin olmadığını ifade ediyor.

Gabor Gurbacs Tetherin çok fazla miktarda USDT ihraç ettiğini ancak o zamanlar ciddi anlamda bir talebin de bulunduğunu vurguluyor.

Kripto para dünyasında stok akış modeliyle ünlü olan PlanB de konuyla ilgili olarak ana akım medyayı suçluyor ve “Koordineli Bitcoin FUD’u oluşturuluyor” yorumu yapıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ