Tokyo polisi, Tokyo merkezli bir kripto para borsasından 78 milyon yen (711.000 $) bitcoin çaldığı iddia edilen iki kişiyi tutukladı.

İki Kişi Japonya

Tokyo polisi, Tokyo merkezli bir kripto para borsasından 78 milyon yen (711.000 $) bitcoin çaldığı iddia edilen iki kişiyi tutukladı.

Yerel haberlere göre, Tokyo Büyükşehir Emniyet Müdürlüğü siber suç birimi bilgisayar sahteciliği suçlamasıyla Yuto Onitsuka ve Takuma Sasaki'yi tutukladı. İkilinin Tokyo merkezli kripto borsası CoinExchange'ten 711.000 dolar değerinde bitcoin çaldığı sanılıyor.

Bu İçeriden Bir Hırsızlık

Polis, 25 Ocak Yuto ve 28 yaşındaki Takuma'yı 23 Ocak'ta 78 milyon yen değerinde bitcoin çaldığı iddiasıyla tutukladı. Bitcoin'ler 29 Ekim 2018'de çalındı. Raporlara göre, çalıntı bitcoinler, şüpheliler tarafından iç ve dış borsalarda yönetilen iki hesaba havale edildi. Ayrıca Yuto Onitsuka'nın soygun zamanında Tokyo merkezli borsada bir çalışan olduğu bildirildi. Şirket hesabının kullanıcı adı ve şifresi vardı.

Kripto Alanındaki Siber Suç Yetkililer İçin Bir Endişe Kaynağı

Son birkaç yıldan bu yana kripto alanında siber suçlarda bir artış oldu. Suçla lekelenen 2.8 milyar dolarlık bitcoin 2019'da kripto borsaları aracılığıyla aklanıyor. Chainalysis'e göre, bu bitcoinlerin yarısından fazlası dünyanın önde gelen kripto borsaları Huobi ve Binance aracılığıyla aklanıyor. Bitcoin kullanıcılara anonimlik sağlasa da, kayıtlar bir kamu defteri üzerinde kalıcı olarak yayınlandığından işlemlerin tarafından yapıldığı belirlenebiliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ