BottlePay'in geçen haftaki kapanış duyurusunun ardından , Avrupa Birliği'ndeki yaklaşmakta olan Kara Para Aklama Önleme (AML) kuralları nedeniyle iki Avrupa kripto para birimi firması kapandı.

İki Kripto Şirketi Daha Kapandı

Çevrimiçi kripto oyun platformu ChopCoin ve madencilik havuzu Simplecoin, web sitelerinde yer alan bir bildirimde bir ay içinde kapandıklarını açıkladı. Her iki firma da, AB’nin, Müşterilerin Know (KYC) önlemlerini durdurma nedeni olarak benimsemelerini gerektiren AB’nin Para Karşıtı Aklama Direktifine değindi.

Sıkı Raporlama Gereksinimleri

Simplecoin, AB'nin önerdiği yönergenin hizmetini geniş bir yelpazede AML ve KYC şartlarına tabi tutacağını açıklıyor. Yeni düzenlemeler 9 Temmuz’da yürürlüğe girdi ve üye devletlerin 10 Ocak 2020’ye kadar kabul etmeleri gerekiyor. Simplecoin şunları belirtti :

“Yasalar yürürlüğe girdiğinde, sizi, kullanıcıları, kara para aklama karşıtı amaçlarla kendinizi tanımasını istemek zorunda kalacağız. [...] Madencilik herkesin kullanımına açık olmalı ve kullanıcılarımızın gizliliğini tehlikeye atmayı reddediyoruz. Bunun madencilik havuzları ve bir bütün olarak şifreleme parası alanı üzerindeki etkisinin ne olacağı görülüyor. ”

ChopCoin duyurusu da benzer şekilde:

“Eylül 2015'te faaliyete başladığımızdan bu yana yaklaşık 30 Bitcoin veriyoruz ve merkezileşmemiş devrime binlerce yeni kullanıcı tanıttık. Rekabetçi bitcoin kumar fikrine öncülük ettikten sonra özel bir destekçi topluluğu oluşturduk ve yeniliklere devam ettik. Maalesef, KYC'yi kullanıcılarımıza zorlamak için düzenleyici kaygılar ve reddetme bizi doğrayıcıyı kapatmaya zorluyor. ”

dedi.

Simplecoin, kullanıcılarına 20 Aralık'a kadar paralarını geri çekmelerini ve platform arşivlenip kapatılacağı zaman, kullanıcılarına 1 Ocak tarihine kadar silinmelerini talep etmelerine izin veriyor. ChopCoin, kullanıcılarından paralarını 19 Aralık'a kadar çekmelerini istiyor ve tüm kullanıcı verilerini 31 Aralık'a kadar işlem yapmadan silme sözü veriyor. 

Simplecoin ve ChopCoin kurucu ortağı Christian Grieger, endüstri prizine The Block’a maden ocağının 42.000 kullanıcısı olduğunu, oyun platformunda ise 305.000’in olduğunu söyledi.

AB düzenlemeleri, daha küçük kripto para birimiyle ilgili işlerde etkili oldu. Bu ayın başlarında, ademi merkeziyetçi kripto para borsası CryptoBridge, web sitesinde bir mesajla kapandığını açıkladı.

Şirket, piyasa koşullarını, giderek daha sıkı düzenlemeleri ve kapanma kararının gerekçeleri olarak fon bulunmadığını belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ