İki Rus vatandaşının, devlet kurumlarındaki bilgisayarları yasadışı bir şekilde kripto para birimini madencilik faaliyetinde kullandıkları iddia ediliyor.

İki Rus Devlet Kurumlarındaki Bilgisayarları Bitcoin Madenciliği İçin Kullandı

Yerel medya ajansı Tass'ın 16 Aralık'ta verdiği habere göre, ismi açıklanmayan iki kişi bilgisayar donanımlarını bir web tarayıcısı üzerinden kripto para birimini kullanan bir programda kullandılar.

Kurgan şehrinin bir sakini olan şüphelilerden birinin, ülkenin çeşitli bölgelerinde bilgisayarları etkilemek için kapsamlı bir botnet oluşturduğu bildiriliyor. İkinci şüphelinin madencilik faaliyetlerini devlet su şirketi JSC Rostovvodokanal’daki donanım üzerine yüklediği bildiriliyor.

Yetkili, Madencilik Faaliyetinin Bilgisayarların İşlem Gücünün % 80'ini Kullanabildiğini Belirtti

Bir bilgisayarın sahibinin rızası veya bilgisi olmadan kripto para birimleri için işlem yapma gücünün yasadışı kullanımı, bazen kripto-hırsızlık olarak adlandırılır.

Tass iki şüphelinin çıkardığı kripto para biriminin ayrıntılarını ifşa etmese de, Kripto Para Koduna dayanan kötü amaçlı yazılımlar, bir tarayıcı aracılığıyla yasadışı bir şekilde Monero'yu (XMR) çıkarmak için tasarlanan yaygın programlara bir örnektir.

16 Aralık tarihli bir basın toplantısında yapılan açıklamada, Rusya'nın Bilgisayar Olayları Ulusal Koordinasyon Merkezi Başkan Vekili Nikolay Murashov - “bilgisayarın ücretsiz gücünün % 80’ini kripto para üretmek için kullanılabileceğini ancak bu durumu bilgisayarın asıl kullanıcısının bilgisi dahilinde olmayabileceğini" ifade ediyor.

Murashob, bu yasadışı işlem gücü kullanımının işletme operasyonlarını olumsuz yönde etkileyebileceğini ve şirketlerin performansına zarar verebileceğini ve organizasyonları yeterli siber güvenlik önlemlerini uygulama konusunda uyaracağını vurguladı.

Konuyu Disiplinize Eden Yönetmelikler

Belki de Rusya’da devlete ait bir kuruluşta en meşhur yasadışı madencilik vakası, 2018’de yaşanmıştı. Hatırlanacağı üzere nükleer tesiste çalışan iki mühendis burada gücü Bitcoin madenciliğinde kullanmıştı.

Rusya'daki son gelişmeler, yetkililerin adli işlemlerin bir parçası olarak kripto para birimi varlıklarına el koymalarına izin verecek bir yasayı geçirme planını da içeriyor.

Rusya merkez bankası, mali düzenleyicisinin ve Maliye Bakanlığı’nın mal ve hizmetlerin ödenmesinde kripto para birimlerinin kullanımının yasaklanmasına destek verdiği de bilinenler arasında.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ